Fransa’da Danıştay, hükümete 10 milyon euro hava kirliliği cezası kesti

0
31
Fransa

Danıştay‘ın web sitesinde yer edinen açıklamada, bir etraf koruma derneğinin başvurusu üstüne kurumun 12 Temmuz 2017‘de Avrupa hava kalitesi düzenlemelerinin koyduğu sınırlara müsait olarak ülkenin 13 bölgesinde havadaki nitrojendioksit (NO2) yoğunluğunu ve partikül miktarını azaltma direktifi verdiği hatırlatıldı.

Açıklamada, Danıştay’ın 10 Temmuz 2020’de bu bölgelerin 8’inde NO2 ve parçacık yoğunluğunun halen sınırın üstünde olduğu, hükümetin 3 sene ilkin istenen önlemleri almadığını not etmiş olduğu, hükümetten lüzumlu tedbirleri 6 ay içerisinde almasını istediği aksi takdirde 10 milyon euro ceza kesileceğini bildirdiği aktarıldı.

Danıştay’ın hükümetin eylemlerini korumak için çaba sarfetmek için öne sürdüğü unsurları ve mevzuyla alakalı başvuruyu icra eden çevreci derneklerin gözlemlerini değerlendirdikten sonrasında 12 Temmuz 2021’de aleni oturum düzenlemiş olduğu anlatılan açıklamada, Paris ve Lyon’da hava kirliliğinin halen sınırların üstünde olduğu, Marseille-Aix, Toulouse ve Grenoble’de ise limitin oldukça azca altında olduğu açıklandı.

Açıklamada, hükümetin Temmuz 2020’den bu yana almış olduğu önlemlerin hava kalitesine pozitif yönde tesiri olacağı sadece bunun ne kadar ve ne süre gerçekleşeceğine dair sorular bulunmuş olduğu vurgulandı.

Hükümetin almış olduğu tedbirlerin Danıştay’ın 2017 kararını tamamen karşılamadığı aktarılan açıklamada, bu yüzden Danıştay’ın Fransa yönetiminin tedbirleri 2021’in ilk 6 ayında uygulamadığı nedeni öne sürülerek 10 milyon euro ceza ödemesine karar verilmiş olduğu paylaşıldı.

Karara gore, 10 milyon euroluk ceza, Danıştay’a başvuran çevreci dernek ile hava kirliliğine karşı savaşım eden derneklere içinde paylaşılacak.

Danıştay, 2022’nin başlangıcında hükümetin Temmuz-Aralık 2021 arasındaki eylemlerine ilişik yeni değerlendirme meydana getirecek.

Danıştay geçen ay başlangıcında hükümete, ülkenin sera gazı salınımını 2030 hedeflerine ulaşabilecek biçimde düşürecek lüzumlu önlemleri almak için 9 ay vakit vermişti

Fransa, 2030 senesinde karbondioksit salınımı 1990’a gore yüzde 40 azaltmayı taahhüt etmişti sadece 2015-2018 yıllarında karbon bütçesinin aşılmasıyla hükümet 2019-2023’te azami salım sınırını yükseltmiş, bu da ülkeyi hedeflerinden uzaklaştırmıştı.