Fildişi Sahili’nin sürgündeki eski Cumhurbaşkanı Gbagbo, ülkesine geri döndü

0
31
Laurent Gbagbo

Internasyonal Ceza Mahkemesi’nde (UCM) insanlığa karşı kabahat işlemekle yargılanan ve mart ayında aklanan Gbagbo, Brüksel’den havalanan tarifeli uçakla Abidjan’daki Felix Houphouet Boigny Havalimanı’na ulaştı.

​Burada eşi, evlatları ve destekçileri tarafınca karşılanan Gbagbo, hemen sonra partisi Fildişili Halk Cephesi’nin (FPI) genel merkezine giderek, partililerle bir araya geldi. Burada kısa bir izahat meydana getiren Gbagbo, ülkesine dönmekten saadet duyduğunu dile getirdi.

​Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara, UCM’nin ile alakalı beraat kararını onamasının arkasından 11 Mayıs’ta, 76 yaşındaki Gbagbo’nun ülkeye dönmekte serbest bulunduğunu duyurmuştu.

Gbagbo, 2010’daki cumhurbaşkanlığı seçimini kaybettikten sonrasında internasyonal baskılara karşın görevini, tarzı kazanan Ouattara’ya devretmeyince ülkede çatışma çıkmıştı.

Gbagbo ile Ouattara taraftarları arasındaki çatışmalarda, ortalama 3 bin bireyin öldüğü belirtiliyor.

İnsanlığa karşı işlenen suçlardan beraat

Seçim sonrası çıkan olayların sorumlusu olarak 11 Nisan 2011’de yakalanan Gbagbo, 30 Kasım 2011’de insanlığa karşı kabahat işlediği nedeni öne sürülerek UCM’ye sevk edilmişti.

UCM, bu suçla yargılanan ilk Cumhurbaşkanı Gbagbo ile alakalı, 15 Ocak 2019’da, vakalarla alakalı kafi kanıt sunulamadığı nedeni öne sürülerek beraat sonucu vermişti.