Faturayı muhalefete kestiler

0
23
Ankara Altındağ

Mültecileri Amerika ve Amerika ile oturacağı masada koz olarak kullanmak isteyen AKP’nin ‘günü birlik’ politikası toplumda nefreti körüklüyor. Milyonlarca göçmene kapılarını açan sadece bir siyaset üretemeyen iktidar, Ankara Altındağ’da Suriyeli mültecileri hedef alan saldırıda da muhalefeti suçladı.

Beş milyona yakın mülteci ağırlayan Türkiye’de entegrasyon ve ahenk süreçleri işletilmiyor. Göçmenlerin ucuz iş gücü olarak kullanılmasına göz yumuluyor. Göç sorununda aleni ve saydam ilerlemeyen politikalar halk içinde tansiyon yaratmaya devam ediyor. Hiç bir soruna çözüm bulamayan iktidar çareyi muhalefeti suçlamakta buldu. İktidarın muhalefeti suçlayıcı açıklamaları ise taraftar gazetelerde geniş yer buldu. Hemen hemen bütün gazeteler manşetinde muhacir konusunu işlerken muhalefeti suçladı.

Türkiye’ye sığınan mültecileri CHP’nin hedef haline getirdiğini iddia eden Yeni Akit saldırının sorumluları için başta Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’i göstererek Altındağ’daki fitili ateşlemekle suçladı. Yeniden iktidarın gösterim organı Yeni Şafak manşetinde dökülen kana CHP ve İYİ Parti’nin sebep bulunduğunu yazdı. Akşam Gazetesi ise mülteci karşıtı söylemiyle muhalefetin tansiyonu yükselttiğini iddia etti.
Türkiye’nin göç politikasını ve Altındağ’da yaşanmış olan felaketi değerlendiren Gaziantep Üniversitesi Tedris Üyesi ve Göç Enstitüsü Müdürü Mehmet Nuri Gültekin popülist söylemlerden uzak durulması gerektiğine dikkat çekti.
Türkiye’nin oldukça acele bir halde göç ve sığınmacı politikası belirlemesi icap ettiğini belirten Gültekin, “Gelecek günlerde topluluk içinde gerçekleşen tansiyon nedeniyle yaşanılacak bu zor periyodu daha hafifçe atlatmamızı sağlayacak, insani adımlar atılmalı. Türkiye’ye sığınmış insanları geri göndermeye zorlayamazsınız” diye konuştu.
“Sığınmacı krizini insani yollarla deşifre etmek için popülist söylemleri bırakmak ve gerçekçi bir siyaset icra etmek gereklidir” ifadelerini kullanan Gültekin şöyleki konuştu: “Popülizm bazen yabancı kini ırkçılık ve günü kurtarma arkasında politikalar ile şekillenir fakat en nihayetinde politikanız gerçekçi olmak zorundadır. Realizm, meselenin gerçekliği ile yüzleşip milli ve internasyonal düzeyde iç ve dış politikada insanları bir halde topluma entegre etmek, beraber yaşamayı öğrenmek politikası üstüne kurulmasına destek olabilir. Sadece iktidarı ve muhalefeti dahil asla kimse bu mevzuda ilerisi için çözüme yönelik siyaset gerçekleştirmiyor.”