Fatura Ankara’ya

0
51
Joe Biden Putin Erdoğan

Joe Biden ile Putin arasındaki kavgada safını belli eden Erdoğan’a Washington’dan jet yanıt gecikmedi: Türkiye, S-400’den vazgeçmeli.

ABD ile ilişkileri sürdürme niyetinde olduklarına dikkati çeken Peskov, Rusya ile ABD’nin yeni bir Soğuk Savaş içinde olup olmadıkları sorulunca Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Biden’ın ifadelerini de göz ardı edemeyiz. Hep en iyisini umarız fakat kendimizi en kötüsüne hazırlarız” yanıtını verdi.

BEYAZ SARAY REDDETTİ

Putin de “Biden’ı tartışmamıza devam etmesi için davet etmek istiyorum, ancak gerçekten canlı olarak yapmamız şartıyla. Herhangi bir erteleme olmaksızın, doğrudan açık, doğrudan bir tartışmada. Rusya halkı, ABD halkı ve diğer birçok ülke bu konuyla ilgileniyor gibi görünüyor” diye konuştu.

Ancak Moskova’nın konuşma talebi Washington tarafından kabul edilmedi. Beyaz Saray, Putin’in, ABD Başkanı Joe Biden’la açık oturum talebini kendisinin ‘oldukça meşgul’ olduğunu söyleyerek reddetti. Ancak kapıyı tamamen kapatmayan Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, “Karşılıklı çıkarların, karşılıklı ulusal çıkarların yollarını aramaya devam edebileceğimize eminiz. Ancak başkan, sözleriyle veya eylemleriyle ilgili açıkça geri durmayacaktır” dedi.

ERDOĞAN DA DAHİL OLDU

ABD ile Rusya arasındaki söz düellosu devam ederken AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan da krize dahil oldu. Biden’ın Putin’e yönelik sert sözlerine değinen Erdoğan, “Bu ifade devlet başkanına yakışmadı. Bir devlet başkanın böyle bir ifadeyi kullanması kabul edilebilir değildir. Putin akıllıca ve şık bir yanıt verdi” ifadelerini kullandı.
Erdoğan’ın sözlerinden kısa bir süre sonra ABD’den Ankara’ya jet hızıyla S-400 çıkışı geldi.

Ankara-Washington arasında krize neden olan Rus yapımı S-400 füze savunma sistemi hakkında açıklama yapan ABD’nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, “Türkiye S-400’lerden vazgeçmeli. Amerikan Kongresi’nde savunabileceğimiz tek çözüm bu. Görüş birliği içinde olduğumuz konular ayrılıklardan fazla. Türkiye’nin kritik NATO görevinin de farkındayız” dedi.

ANKARA’YA TARAFINI BİR AN ÖNCE NETLEŞTİR BASKISI

Moskova Devlet Üniversitesi’nden Doç. Dr. İkbal Dürre krizi değerlendirdi: “Rusya gerekli tepkiyi verdi. Bu durum diplomatik bir skandaldan ibaret. İki ülke ilişkileri zaten tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar kötü ve gittikçe de kötüleşiyor. Bundan sonra yaşanacakların nedeni Biden’ın söylemi olmayacak. Bu yönüyle olay diplomatik bir skandaldan öteye gitmez. ABD’nin bu durumu kendileri için daha büyük bir tehlike olan Çin ile geriliminde hedef saptırmak için kullanacağı şeklinde görüşler var. Gerginliğin artması Ankara’yı Suriye, s-400 gibi hususlarda tarafını netleştirmesi konusunda zor duruma sokacağı düşünülebilir. Türkiye’nin soğuk savaş döneminde yürüttüğü denge politikasını “soğuk barış” döneminde de yürütebilmesinin önünde iç politik dengelerin büyük bir sorun olarak durduğunu düşünüyorum. Türkiye hem ABD hem Rusya için önemli bir ülke ama geldiğimiz noktada Ankara her ikisinden çok şey istemeye başladı.”