Fatih Altaylı: Hepimiz gücü yettiğince bir bölgelere çökebiliyor, bütün bu ‘çökmelerin’ sebebi yargının ‘çökmüş’ olması

0
25
Sedat Peker

Altaylı, ‘çökme’ teriminin İlk olarak Sedat Peker’in iddiaları hemen sonra Yalıkavak Marina ile alakalı “Ben olmasan buraya mafya çökerdi” diyen eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’dan öğrenildiğini söylemiş oldu.

“Bugünün Türkiye’sinde mafya olarak adlandırılan hukuk dışı yapılanmaların insanların veya şirketlerin tapulu mallarına, kayıtlı şirketlerine, menkul veya gayrimenkullerine ‘çökebileceğini’ ilk ondan duyduk” diyen Altaylı,” Mehmet Ağar’ın bu cümlesi ile Türkiye artık kişilerin malları, varlıkları, edinimleri üstünde bir devlet garantisi olmadığını, garantinin sadece kuvvetli, etken kişiler aracılığıyla elde edilebileceğini en ‘devlet’ ağızdan duymuş oldu” ifadelerini kullandı.

“Gücü yeten istediği yere çöküyordu. En güvenli müessese olması ihtiyaç duyulan devletin verdiği “tapu senedi” artık karşılıksız çıkabiliyordu. Hepimiz gücü yettiğince bir bölgelere çökebiliyordu. Ve bütün bu ‘çökmelerin’ sebebi yargının ‘çökmüş’ olmasıydı. Vatandaşın güç odaklarına karşı son müdafaa hattı olan ve gücü gücü yetene olmasın diye güvendiğimiz yargıydı aslına bakarsak aslolan ‘çökmüş’ olan” diye yazan Altaylı, yazısının devamında, “Tatili erken kesip eve dönüyorum. Yokluğumdan istifade bizim eve de çökmesinler. Ne olur ne olmaz” dedi.