Fatih Altaylı: Hangi feyk muhalifler hangi feyk gazeteciler, Sezgin Baran Korkmaz’ın yatında keyif çattı?

0
52
Fatih Altaylı

Fatih Altaylı, ‘bir tür medya patronu olarak SBK’ başlıklı yazısında, kara para aklama suçlamasıyla hakkındaki tahkikat yürütülen ve Avusturya’da yakalanan Sezgin Baran Korkmaz’dan ‘para alan gazeteciler’ iddialarıyla alakalı “İktidarla ilişkileri aslına bakarsan bilinen da, hangi feyk muhalifler, hangi gazeteciler, hangi siyasetçiler, belediye başkanları Sezgin Baran Korkmaz’ın yatında keyif çattı?” dedi.

“Sezgin Baran Korkmaz ise işin kolayını bulmuş açık ki! Gazete sahibi olacağına gazeteci sahibi olmayı yeğlemiş” diyen Altaylı, “Onca yatırım yapmış olup tv kanalı, stüdyo, teknik araç-gereç, naklen gösterim otomobili, gazete, basımevi, IT ekipmanı satın alacağına sık sık yenilenmesi ihtiyaç duyulan bütün bu malzemeler yerine gazeteci satın almış” ifadesini kullandı.

Altaylı’nın yazısından alakalı bölüm şöyleki:

Sezgin Baran Korkmaz, medya sahibi olmanın dezavantajlarına maruz kalmadan medya sahibi olmanın güzel bir yolunu bulmuş anlaşılan.

Medya sahibi olmak zor iş, riskli iş.

Bir tarafa yanaşsan karşı tarafın şimşeklerini üstüne çekeceksin.

İktidara yanaşsan hem muhalif kesimlerden reaksiyon göreceksin bununla birlikte iktidarın tam ne istediğini bilemediğin anlarda iktidardan.

Üstelik iktidar değişmiş olduğu anda hedef haline geleceksin.

Muhalefete yanaşsan iktidar tarafı üstüne tüm kuvvetiyle gelecek. Karşıcılık ise yardımcı vermeyecek hatta muhalefetin iç çatışmalarının içinde kalacaksın.

Yansız olayım desen, ki kısaca da bu, hem iktidar hem karşıcılık yüklenecek. Hiç kimseye yaranamayacaksın. Hepimiz saldıracak.

Dahası bizzat çalışanlarınla mesele yaşayacaksın.

Ne halt karıştırdığını bilemediğin bir öbek kişiye maaş vereceksin.

Ve devre gereği de bu işten para falan da kazanamayacaksın.

Zor iş medya sahibi olmak.

Sezgin Baran Korkmaz ise işin kolayını bulmuş açık ki!

Gazete sahibi olacağına gazeteci sahibi olmayı yeğlemiş.

Onca yatırım yapmış olup tv kanalı, stüdyo, teknik araç-gereç, naklen gösterim otomobili, gazete, basımevi, IT ekipmanı satın alacağına sık sık yenilenmesi ihtiyaç duyulan bütün bu malzemeler yerine gazeteci satın almış.

Kimi muhalif, kimi iktidar yanlısı güzel bir buket oluşturmuş.

Kendine bir görüntü oluşturtmuş.

Bedeli ile.

Daha sonra bir ihtimal bazıları da bu havanın tesirinde kalıp, asla çıkarsız övmüşler Korkmaz’ı fakat bu işi bir karşılık mukabilinde icra eden, kimi ortaya çıkmış, kimi ise hala meçhul bir kısım medyacı için fazlaca ciddi iddialar var.

Şimdi bu gazeteciler muhtemelen panikte.

Sezgin Baran Korkmaz ile olan ilişkilerinin ne kadarının bilinip, ne kadarının bilenmediğini anlamaya çalışıyorlar.

Arkalarında ne kadar kanıt bıraktılar onu hatırlamaya, bulabildikleri izleri yok etmeye, yok edemediklerini de küçültmeye çalışıyorlar.

Gördüğüm o ki, Sezgin Baran Korkmaz’ın bu ilişkiler ağı biliniyor ve az az ortaya çıkacak.

Korkmaz’ın otelinde hangi gazeteciler ve hangi siyasetçiler ağırlandı?

İktidarla ilişkileri aslına bakarsan bilinen da, hangi feyk muhalifler, hangi gazeteciler, hangi siyasetçiler, belediye başkanları Sezgin Baran Korkmaz’ın yatında keyif çattı?

Kimler Korkmaz’ın telefonunda süratli arama tuşuna kayıtlı idi!

Zannederim bunlar teker teker ortaya çıkacak.

Kokuşan Türkiye’de bunların hemen hemen ortaya çıkmamış olması yalnız ve yalnız tarafların bu detayları birbirleri aleyhine kullanabilmek için hazırda tutuyor olmasından.

Oradaki lağım da bir yerde patlar.

Ne sevinçli o pisliğin bulaşmayacağı bir yerde durmuş olanlara.