Etkisi azalan TBMM’nin bütçesi arttı!

0
46
TBMM

Plan Bütçe Komisyonu’nda TBMM’nin 2021 Bütçe Teklifi görüşmeleri başladı. Komisyon üyelerine sunum yapan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, başkanlık sistemiyle birlikte siyasi etkisi neredeyse bitirilen Meclis’in bütçesinin önceki yıla göre yüzde 8,4 oranında artırılarak 1 milyar 894 milyon TL’ye çıkarıldığını söyledi. Öte yandan komisyon görüşmelerinin canlı yayınlanmasına AKP’li Uğur Aydemir karşı çıktı.

AKP’Lİ ÜYE CANLI YAYINA KARŞI ÇIKTI: EHEMMİYET KAYBOLUR

Lütfü Elvan başkanlığında toplanan Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün TBMM’nin 2021 Bütçe Teklifi görüşülmeye başlandı.

Görüşme başında komisyonun muhalefet partisinden olan üyeleri, komisyon toplantılarının canlı olarak yayınlanması talebini yineledi. Komisyonun HDP’li üyesi Garo Paylan, bütçe görüşmelerinin canlı yayınlanmasını istedi. Komisyonun AKP’li üyesi Uğur Aydemir, usul üzerindeki tartışmaların bütçe görüşmelerinin ilk gününde yapıldığını, her gün usul tartışması açılmasını uygun bulmadıklarını ve bütçe görüşmelerinin bu zamana kadar istisnalar dışında canlı yayınlanmadığını, canlı yayınla komisyonun ehemmiyetin kaybolacağını düşündüğünü söyledi. Komisyonun CHP’li üyesi Abdüllatif Şener de komisyondaki bütçe görüşmelerinin AKP iktidarları dönemine kadar canlı yayınlandığını, bu uygulamadan zamanla vazgeçildiğini belirtti. Komisyonun CHP’li üyesi Mehmet Bekaroğlu ise bütçe görüşmelerinin canlı yayınlanmasında herhangi bir engelin olmadığını, bunun bir hak olduğunu ve bu hakkın oylanmasını kabul etmediklerini söyledi.

KONUŞMALARIN ARDINDAN SUNUM BAŞLADI

Konuşmaların ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM Başkanlığının 2021 bütçesini sunmaya başladı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 2021 Yılı Bütçe Sunumu’nu yaptı. Şentop’un sunumundan öne çıkanlar şunlar:

100. yıl Coşkusuna 2021’de devam edeceğiz: 100. yıl etkinlikleri kapsamında kalıcı eser niteliği taşıyan pek çok çalışmayı gerçekleştirdik ve bazı projeler başlattık. Meclis Başkanlığımız tarafından 100. yıla özel hatıra para ve pul bastırıldı, kamu spotları hazırlandı. TBMM’nin 100 yıllık hikayesini anlatan belgeseller ve literatürde kaynak niteliği taşıyacak eserler hazırlandı; sempozyumlar düzenlendi; 100. yıl coşkusu internet yayınları ve sosyal medya araçları ile kamuoyuyla paylaşıldı. Belirtmek isterim ki bu gibi tarihe iz bırakacak kültürel, bilimsel, sanatsal faaliyet ve eserlerin icrasına ve kamuoyu ile paylaşılmasına 2020 yılının kalan kısmında ve 2021 yılında da devam edeceğiz; Meclisimizin 100. yıl coşkusunu yansıtacak nitelikte mümkün olduğunca fazla eseri milletimizin istifadesine sunacağız.

Covid-19’a rağmen yoğun yasama dönemi: Covid-19 salgınının yarattığı olumsuz etkiye rağmen aldığımız tedbirlerle Meclisimizin çalışmalarını aksatmadan yoğun bir yasama dönemi geçiriyoruz. Milletvekillerinin, Genel Kurul çalışmalarını, komisyon ve basın toplantılarını sağlıklı ortamlarda gerçekleştirebilmeleri için gerekli görülen tedbirleri derhal, dikkatle ve titizlikle alıyoruz.

3 bin 247 teklif sunuldu 211’i genel kurul gündemine girdi: 27’nci dönemde Başkanlığımıza 3 bin 147 kanun teklifi sunulmuştur. Genel Kurul gündemine giren 211 kanun teklifinden 106’sı kanunlaşmış, bir adet de İçtüzük değişikliği gerçekleştirilmiştir. Hâlihazırda 104 kanun teklifi Genel Kurul gündemindedir. 2 bin 930 kanun teklifi ilgili komisyonlardadır. Ayrıca değişik konularda 81 TBMM kararı alınmıştır.

SORU ÖNERGELERİ YANITLANMIYOR

34 bin 713 soru önergesinden 4 bin 299’u süresi içinde cevaplandırıldı: Denetim faaliyetleri kapsamında; Başkanlığımıza verilip işleme alınan 34 bin 713 soru önergesinden 22 bin 460’ı muhataplarınca cevaplandırılmış, söz konusu 22 bin 460 önergenin 4 bin 299’u süresi içinde, 18 bin 161’i ise süresi geçtikten sonra cevaplandırılmıştır, 5’i geri alınmış, 11 bin 792’si cevaplandırılmamış olup, 456’sı hâlen işlemdedir.

6 meclis araştırma komisyonu kuruldu: 27’nci dönemde Başkanlığımıza 21 Genel Görüşme Önergesi verilmiş olup, bunlar Genel Kurul gündeminde yer almaktadır. Yine aynı dönemde, Başkanlığımıza gelip işleme alınan 3 bin 312 araştırması önergesinden 3 bin 265 önerge Genel Kurul gündemindedir. 45 araştırma önergesi konularına göre birleştirilerek TBMM Genel Kurulunda görüşülüp kabul edilmiş ve böylece, Down Sendromu ve Otizm Araştırma Komisyonu, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Komisyonu, ALS, SMA ve Benzeri Hastalıkları Araştırma Komisyonu, Hayvan Haklarını Araştırma Komisyonu, Bilişim Teknolojileri Bağımlılığını Araştırma Komisyonu, Rabia Naz Vatan Başta Olmak Üzere Şüpheli Çocuk Ölümlerini Araştırma Komisyonu olmak üzere 6 Meclis Araştırması Komisyonu kurulmuştur.

738 oturum yapıldı: Öte yandan KİT Komisyonu, denetim kapsamında bulunan kamu iktisadi teşebbüslerinin 2017 ve 2018 yıllarına ait Sayıştay denetim raporlarını alt Komisyonlarda görüşmüştür. Alt Komisyonlar şubat – haziran ayları arasında toplam 107 saat süren 34 toplantı gerçekleştirmiştir. Ayrıca söz konusu kuruluşlara ait alt komisyon raporları Kasım ayı içerisinde üst Komisyonda görüşülmeye başlanacaktır. TBMM Genel Kurulunda 172 birleşimde 738 oturum yapılmıştır. Birleşimlerde, bin 156 saat 4 dakika çalışılmış ve toplam 49 bin 428 sayfa tutanak tutulmuştur. İhtisas Komisyonları ve Meclis Araştırması Komisyonlarında ise bin 216 saat 58 dakika çalışılmış ve toplam 25 bin 775 sayfa tutanak tutulmuştur.

TADİLAT SÜRECEK

2021’de tadilat çalışmaları devam edecek: 2020 yılında yerleşke içerisinde yeni bir lokanta binası yapılmıştır. 100. Yıl Bahçe Lokantası; milletvekili bölümü iki katlı, personel bölümü tek katlı olacak şekilde 8 dönümlük arazinin bin 500 metrekarelik alanına oturmaktadır. 2019 yılı içerisinde ihalesi yapılan inşaat 180 gün gibi kısa bir sürede tamamlanarak, TBMM’nin 100. yılında milletvekillerimizin ve personelin hizmetine açılmıştır. Genel Kurul Salonunun tadilatı için Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile 10 Mart 2020 tarihinde bir protokol imzalanmıştır. Bu kapsamda; 2020 yılı içerisinde Genel Kurul Salonunun hatip kürsüsü hidrolik iner-çıkar sisteme çevrilmiş, tavan ve duvar yüzeylerindeki akustik boyalar yenilenmiş, tüm koltukların bakımları yapılmıştır. Ayrıca reji odasının arkasına sistem odası yapabilmek için gerekli tadilatlar gerçekleştirilmiştir. Yapılması planlanan elektronik oylama, yoklama, görüntüleme ve seslendirme sistemlerinin yenilenmesi işleri ile milletvekili sıralarının revizyonu ve halıların yenilenmesi işleri ise ertelenerek 2021 yılı programına alınmıştır. Mekân yetersizliği sebebiyle İdari Teşkilatımızın bazı birimleri TBMM Külliyesi dışında hizmet sunmaktadır. Önümüzdeki dönemde yeni bir personel binası yapılarak dışarıdaki birimler bu binaya taşınacaktır. İşin projesi tamamlanmış olup, 2021 yılı içerisinde yapım ihalesi gerçekleştirilecektir. 400 öğrenci kapasiteli yeni bir kreş binası yapılacaktır. Binanın projesi hazırlanmış olup, yapımı için ihale süreci başlatılmıştır.

2 bin 845 yeni kitap eklendi: TBMM Kütüphanesi koleksiyonuna 2 bin 845 yeni kitap eklenerek toplam kitap sayısı 324 bin 350’ye, toplam yayın sayısı ise 410 bin 326’ya yükseltilmiştir. Bu yıl dijitalleştirme faaliyetleri kapsamında 70 kitap dijital ortama aktarılmıştır. Ayrıca dijitalleştirilmiş yayınlarımız başta olmak üzere 2 bin 713 elektronik yayın, TBMM Açık Erişim Sistemi üzerinden araştırmacıların hizmetine sunulmuştur. Yıl içerisinde açık erişim sisteminden faydalanan araştırmacı sayısı ise 331 bin 976 olmuştur.

Yüzde 8,4 oranında artış: 2019 yılı bütçemiz; 1 milyar 816 milyon 197 bin TL olarak kanunlaşmış, 2019 sonu itibarıyla bu rakamın 1 milyar 319 milyon 659 bin 892 TL’si harcanmıştır. 2020 yılı bütçemiz 1 milyar 747 milyon 789 bin TL olarak kanunlaşmış, bu ödeneğin eylül ayı sonu itibarıyla yüzde 61,1’i harcanmıştır. 2021 Yılı Bütçe Teklifinin hazırlanmasında mevcut program sistemine uygun şekilde tasarruf tedbirlerine azami riayet edilmiş olup bir önceki yıla göre yüzde 8,4 oranında artışla bütçemiz 1 milyar 894 milyon 56bin TL olmuştur.

RTÜK’E YARDIM

KDK ve RTÜK’E yapılan hazine yardımları bütçenin yüzde 5,5’i: Program Bütçe Sınıflandırması açısından 2021 Yılı Bütçe Teklifimizin dağılımına bakarsak; yasama programı bütçenin yüzde 71,4’üne yönetim ve destek programı bütçenin yüzde 23,1’ine KDK ile RTÜK’e yapılan hazine yardımlarından oluşan program dışı giderler ise bütçenin yüzde 5,5’ine tekabül etmektedir. TBMM’ye bağlı olan Kamu Denetçiliği Kurumuna hazine yardımı olarak 39 milyon 647 bin TL pay ayrılmıştır. Bu tutar toplam bütçemizin yüzde 2,1’ini oluşturmaktadır. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na hazine yardımı olarak 65 milyon TL pay ayrılmıştır. Bu tutar toplam bütçemizin yüzde 3,4’ünü oluşturmaktadır.