‘Eskiye değil, daha güçlüsüne’

0
35
CHP Parti Meclisi

CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerisinin oylanarak kabul edilmiş olduğu görüşmede, bu sistemin demokratik çevreleri iktidara taşıyacağı kaydedildi.

AKP ve MHP’nin ilk seçimde iktidardan uzaklaşarak karşıcılık görevini üstleneceği belirtilerek, “Bizlere vermedikleri hakları verelim, karşıcılık kuvvetli olsun” görüşü benimsendi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, AKP ve MHP ittifakını iktidarda tutmak için oluşturulmuş bir sistem bulunduğunu kaydeden Hukuk ve Seçim İşlerinden Görevli Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Adam, klasik parlamenter sistemin de Türkiye’ye artık istikrarı, büyümeyi ve demokratikleşmeyi getiremeyeceğini kaydetti. CHP’nin daha ilkin eskiz halinde muhtelif siyasal partilerle paylaşılan yeni sistem emek vermesi kabul edilerek kesinlik kazanmıştır.

CHP Parti Meclisi’nin onayladığı son emek harcamadan öne çıkanlar şu şekilde:

Seçim sistemi, anayasal düzlemde, seçmen iradesinin demokratik temsiline imkan tanıyacak ve bununla bağdaşmayacak baraj kayıtlarına yer vermeyecek şekilde garanti dibine alınacak. Yüksek Seçim Kurulu, bir seçim yargısı olarak yine yapılandırılacak. Seçim yasasından ilk olarak yüzde 10 barajı çıkarılacak. TBMM’ye giden yolların demokratik olması ölçüsünde kuvvetli bir yasama organı kurulacak.

TBMM’de formaliteye dönüşen karşıcılık algısı, yine yapılandırılacak. Meclis, bir tek iktidarın istediği gündemle hareket eden bir yapı olmaktan kurtarılacak.