Eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Paşinyan’ı Putin’e saygısızlık etmekle suçladı

0
16
Sarkisyan

Seçmenlerle bir araya gelen Sarkisyan, Rusya’nın Ermenistan’ın müttefiki bulunduğunu ve olmaya devam edeceğini altını çizdi, bununla beraber Başbakan Vekili Nikol Paşinyan‘a Rus önder Vladimir Putin’e hürmet göstermediği nedeni öne sürülerek sitem etti.

Sarkisyan, “Birer bağlaşık olarak (Rusya ve Ermenistan) genel anlamda yükümlülüklerini yerine getirdi. Ama oldukça bayağı bir şeyi anlamalıyız, müttefiklik yükümlülükleri tek taraflı olmaz. Rusya’dan sanki bizlere borcu varmış şeklinde burada askerlerini feda etmesini, parasız gaz vermesini istek edebileceğimizi düşünmemeliyiz” diye konuştu.

‘Sen kimsin ki Rusya Devlet Başkanı’nı havalimanında karşılamazsın?’

İki insan arasındaki ilişkilerin dahi bu şekilde yürümediğini, ‘dostların ise daima birinin diğerine yardım etmesi için değil, birbirilerine yardım etmeleri için var olduklarını’ vurgulayan Sarkisyan, Paşinyan’ı şöyleki eleştirdi:

“Daha önceki röportajlarda söylediklerimi tekrarlamak istemem. Ama şayet Rusya Federasyonu Devlet Başkanı’na saygısızlık ediyorsan, o sana karşı saygılı olur mu? Sen (Paşinyan) kimsin ki Rusya Devlet Başkanı’nı havalimanında karşılamazsın? Kim olursa olsun, Putin, Medvedev, Yeltsin. Niçin saygısızlık ediyorsun?”

Ermenistan yasalarına bakılırsa protokolün, BM Emniyet Konseyi’nin sürekli üyesi olan ülkelerin devlet başkanları ve başbakanlarının havalimanında başbakan yahut cumhurbaşkanı tarafınca karşılanması icap ettiğini öngördüğüne dikkat çeken Sarkisyan, “Yalnız bizler değil, Ruslar da bu yasaları biliyor. Ve sen bunu yapmıyorsun, sonrasında da ekibin üstünden iyi mi biri bulunduğunu, Putin’e iyi mi davrandığını anlatıyorsun” ifadelerini kullandı.

Sarkisyan’a bakılırsa ‘bu tür şeyler öylesine geçip gitmiyor’.