Eski CHP Mebus Berhan Şimşek ile alakalı 2 yıla kadar hapis istemi

0
19
Berhan Şimşek

Eski CHP Mebus Berhan Şimşek ile alakalı, bir tv kanalında birtakım amme görevlileri için kullandığı “militan” ifadesi sebebiyle 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Berhan Şimşek, 22 Ocak’ta çıkmış olduğu bir programda “Vali militan, kaymakam militan, yargıçlar militan” laflarını kullanmıştı. Şimşek, bir müddet önce de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek anlatım vermişti. Savcılığın mevzuya ait yürüttüğü tahkikat tamamlandı. İddianamede, “militan” kelimesinin Türk Dil Kurumu’na nazaran, “bir düşüncenin, bir görüşün başarı kazanması için savaşan, savaşım eden kimse”, “bir siyasi örgütün faal üyesi” ve “mücadelesini zor kullanarak ve yasa dışı yollarla icra eden yandaş” diye üç anlamının bulunduğuna dikkat çekildi. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin yürütme ve hüküm organlarını temsil eden vali, kaymakam ve yargıçlara “militan” denmesinin, devletin ve devletin hüküm organlarının yasadışı bir yönetimsel örgütlenme olarak algılanmasına sebebiyet vereceği kaydedildi.

İddianamede, bu çerçevede de Berhan Şimşek’in “Vali militan, kaymakam militan, yargıçlar militan” sözlerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve devletin hüküm organlarını aşağılama suçunu oluşturduğu açıklandı. Şimşek’in bu suçtan ötürü da 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması istek edildi.

İçişleri Bakanlığı’nın müşteki olarak yer almış olduğu iddianame, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.