Eski Bakan Selçuk’un danışmanına, ‘kişiye hususi kadro açıldı’ iddiası Meclis gündeminde

0
30
Ziya Selçuk

CHP Tekirdağ Mebus Candan Yüceer, eski Ulusal Öğrenim Bakanı Ziya Selçuk’un istifasından derhal ilkin çekilme eden danışmanı Turğay Öntaş için Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde “kişiye hususi kadro açıldığı” iddialarını TBMM gündemine taşıdı. Yüceer, sorularının yeni Ulusal Öğrenim Bakanı Mahmut Özer tarafınca yanıtlanmasını istek etti.

CHP Parti Meclisi (PM) üyesi ve Tekirdağ Mebus Dr. Candan Yüceer, eski Ulusal Öğrenim Bakanı Ziya Selçuk’tan derhal ilkin çekilme eden danışmanı Turğay Öntaş’ın Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’ne doçent ekibine alınmasını TBMM gündemine taşıdı. Yüceer, yeni Ulusal Öğrenim Bakanı Mahmut Özer tarafınca yanıtlanması istemiyle sual önergesi verdi.

‘KADRO İÇİN BİR KİŞİNİN İŞARET EDİLDİĞİ GÖRÜLÜYOR’

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) “İlana müracaat koşulu olarak adayların lisansüstü sav ya da ihtisas tezi adlarının bir bölümü ya da tüm bunlar yazılamayacağı şeklinde ilanda yalnız muayyen bir talibi tanımlayan hususi şartlara da yer verilemez” kuralını anımsatan Yüceer, önergesinde şu değerlendirmeyi yapmış oldu:

“Eski Ulusal Öğrenim Bakanı Ziya Selçuk’un danışmanı Turğay Öntaş’ın alındığı doçentlik ekibi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Kısmı Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı’nda açıldı. Bu ekibe alınacak birey için ‘Temel tahsil toplumsal bilgiler eğitimi alanında doçent unvanı almış olmak. Biyografilerle değerler ve siyaset eğitimi hikayelerinde emekleri olmak’ şartları bulunuyordu. Oluşturulan ilanda da görülebileceği şeklinde YÖK’ün getirmiş olduğu kuralın açıkça ihlal edilmiş olduğu ve kadro için bir ferdin işaret edilmiş olduğu görülüyor.

‘BU KURUMLAR AKP’NİN KADROLAŞMASI İÇİN DEĞİL HALKA HİZMET İÇİN VAR’

Daha ilkin bu ve buna benzer onlarca ilanla karşılaştık. Üniversiteler ve amme kurumları bazı bürokratlara, eski danışmanlara kadro yaratmak için kullanılamaz. Bu kurumlar AKP’nin kadrolaşması için değil halka hizmet için var. Millî Öğrenim Bakanlığı’na atanan Mahmut Özer, eski Ulusal Öğrenim Bakanı Selçuk’un danışmanı için oluşturulan bu kadroyla alakalı sorduğumuz soruları saydam bir şekilde yanıtlamalıdır. Bu sorular yeni Bakan’ın ilk imtihanı.”

Candan Yüceer’in Ulusal Öğrenim Bakanı Mahmut Özer’e sordurulmuş olduğu sorular şöyleki:

► Ulusal Öğrenim Bakanı eski danışmanı Turğay Öntaş için Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde kişiye hususi kadro açıldığı iddiaları doğru mudur?

► Oluşturulan ekibe Turğay Öntaş haricinde başvuran herhangi biri olmuş mudur?

► Oluşturulan kadroda yer edinen ‘Temel tahsil toplumsal bilgiler eğitimi alanında doçent unvanı almış olmak. Biyografilerle değerler ve siyaset eğitimi hikayelerinde emekleri olmak’ şartlarını taşıyan başka biri bulunmakta mıdır?

► Bilimsel niteliği olan kurumlara bilimsel niteliği olan personel alımında kayırmacılığın önlenmesi hikayesinde meydana getirilen emekler var mıdır? Var ise nedir?”