Eski Ayasofya Baş İmamı Boynukalın ile alakalı takipsizlik sonucu

0
36
Mehmet Boynukalın

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, “1921 ve 24 anayasalarında devletin dini İslam’dı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet yapınak ayarlarına dönsün” diyen eski Ayasofya Baş İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın’ın laflarına ait Halkın Kurtulma Partisi’nin (HKP) şikâyeti üstüne başlatmış olduğu soruşturmada takipsizlik sonucu verdi.

Halkın Kurtulma Partisi avukatları, Mehmet Boynukalın’ın mevzubahis paylaşımı ve öteki toplumsal medya paylaşımlarından ötürü ile alakalı ‘Anayasayı İhlal’, ‘Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik yahut Aşağılama’, ‘Kanunlara Uymamaya Tahrik‘, ‘Vazife Esnasında Din Hizmetlerini Kötüye Kullanma’, ‘Rolü Kötüye Kullanmak’ ve ‘Suçu ve Suçluyu Övme’ suçlarını işlediğini belirterek 12 Şubat 2021’de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına şikayetçi oldu.

Ankaragazetecisi’nin aktardağına nazaran, tahkikat başlatan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 8 Haziran’da ‘kovuşturmaya yer olmadığına’ karar verdi. İfade özgürlüğüne ait Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin birtakım kararlarına atıf icra eden savcı, ‘paylaşımlarda yer edinen fikir açıklamalarının T.C. Anayasa’sınca güvence dibine alınmış olan anlatım özgürlüğü ve kritik sınırları kapsamında yer aldığını’ savundu.

Kararda, Boynukalın’ın paylaşımlarının amme güvenliği açısından aleni ve yakın bir korku oluşturabilecek özellikte olmadığı, bu hayliyle halkın kin ve düşmanlığa tahrik suçunun unsurlarının oluşmadığı açıklandı.

HKP Genel Yazman Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, İstanbul Nöbetçi Barış Ceza Hâkimliği’ne dilekçe vererek, karara itiraz etti. Çolak, İtiraz dilekçesinde savcılık makamınca soruşturmanın yasada yer edinen usul ve esaslara uyulmadan, lüzumlu özeni ihtiva eder özellikte olmadığına dikkat çekerek kopyala-yapıştır kaleme alındığını belirtti.

CMK 160’ncı maddesinde yer edinen Cumhuriyet Savcısı’nın görevini anımsatan Çolak, şunları kaydetti:

“Savcılık makamınca, emredici özellikte olan normlara uyulmamış ve kabahat duyurusuyla alakalı olarak herhangi bir kanıt toplamamış, hatta öyleki ki; şüphelinin ifadesinin katılması bir yana, hüviyet tespiti dahi yapılmamıştır.

Boynukalın’ın Anayasa’nın laiklik ve değiştirilemez ilkelerini ortadan kaldırmaya yönelik, halka karşı kindar bir tayfa oluşturacak söylemlerde olduğunu kaydeden Çolak, Boynukalın ile alakalı, ‘Kovuşturmaya Yer Olmadığına‘ dair kararın kaldırılarak tahkikat yapılması, ifadesinin katılması ve amme davası açılmasını istek etti.