Eski asistanı, New York Valisi Cuomo ile alakalı eşeysel rahatsız etme iddiasıyla şikayetçi oldu

0
24
New York Valisi Andrew Cuomo

Amerikan New York Post gazetesinin haberine bakılırsa, adı açıklanmayan bayan, 5 Ağustos akşamı New York eyaletinin başkenti Albany’de güvenlik yetkilileri ile icra ettiği bir toplantı hemen sonra Vali Cuomo ile alakalı eşeysel rahatsız etme sebebiyle resmi ihbarında bulunmuş oldu.

Cuomo’nun eski asistanı, müfettişlere, Valinin 31 Aralık 2019’da ofisinde beraber ‘selfie’ çekmelerini istediği sırada eşeysel tacizde olduğunu, çekmiş olduğu fotoğrafı kimselerle paylaşmamasını istediğini, kendisinin de işini kaybetmekten korkmuş olduğu için olanları hiç kimseye anlatmadığını söylemiş oldu.

Ihbarının peşinden Albany Savcılığı ile iletişime geçtiklerini açıklayan Güvenlik Müdürü Craig Apple, iddialarla alakalı kafi kanıt bulunması niteliğinde Cuomo’nun gözaltına alınabileceğini bildirdi.

Cuomo hakkında rahatsız etme iddiaları

Vali Cuomo’nun eski danışmanı Lindsey Boylan, 24 Şubat’ta ‘Medium’ isminde web sitesinde yayımladığı makalede, Cuomo’nun 2018’de ofisinde kendisine uygunsuz davranışta olduğunu iddia etmişti.

New York Times’a 27 Şubat’ta izahat meydana getiren Cuomo’nun eski danışmanlarından 25 yaşındaki Charlotte Bennett da 63 yaşındaki Vali’nin kendisine eşeysel içerikli birtakım sorular sorduğunu öne sürmüştü.

Fotoğrafçı Anna Ruch, New York Times’a 2 Mart’ta icra ettiği açıklamada, Eylül 2019’daki bir düğünde Cuomo’nun kendisine ‘şaşırtacak ve utandıracak biçimde yaklaşımda olduğunu’ iddia etmişti.

New York Başsavcısı Letitia James’ın 3 Ağustos’ta, 4 aylık bir tahkikat neticesinde Cuomo’nun birden fazla bayanı rahatsız etme etmiş olduğu kararına ulaştıklarını duyurmasının peşinden kamera karşısına çıkan Vali, hakkında rahatsız etme tutanağının gerçekleri yansıtmadığını ileri sürmüştü.

Amerika Başkanı Joe Biden, 4 Ağustos’ta Cuomo’nun çekilme etmesi gerektiği yönünde görüş bildirmiş, Amerika Senatosu Oy çokluğu Lideri Demokrat Chuck Schumer ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de benzer çağrılarda bulunmuştu.

New York eyaleti, 5 Ağustos’ta Vali Cuomo’ya hakkında suçlamalara karşı ek delil sunması için vakit vermişti.