Esenyurt’ta müteahhitlerin yarım bıraktığı inşaatların tamamlanmasına AKP-MHP engeli

0
24
Esenyurt Belediyesi

Esenyurt’ta müteahhitlerin yarım bırakması sebebiyle tamamlanmayan inşaatların, Esenyurt Belediyesi garantörlüğünde tamamlanmasına ilişik öneri, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Duruma reaksiyon yayınlayan Esenyurt Belediye Başkanı Bozkurt, “Yaratmış olduğunuz bir kangren var. Esenyurt, Türkiye’nin her bir bölgesinden bayındır yolsuzlukları ile anılıyor” ifadelerini kullandı.

Esenyurt’ta müteahhitlerin yarım bırakarak kaçtığı inşaatların Esenyurt Belediyesi garantörlüğünde tamamlanması amacıyla Esenyurt Belediye Meclisi’ne getirilen öneri, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, “Yaratmış olduğunuz bir kangren var. Esenyurt, Türkiye’nin her bir bölgesinden bayındır yolsuzlukları ile anılıyor” dedi.

Başkan Bozkurt, temmuz ayı ilk meclis toplantısında Esenyurt’ta müteahhitlerin yarım bırakarak kaçtığı inşaatların tamamlanması için Belediyeye ilişik Derman Firması’ne ana para artırımı istedi. Öneri oy birliğiyle komisyona sevk edildi. Meclis’te meydana getirilen oylamaya AKP grubu, “ret” oyu verdi.

Mevzubahis teklifte, üreticiden tüketicilere aracısız sıhhatli besin ulaştırmak ve yarım kalan inşaatlar, kentsel dönüşüme giremeyen binaların tamamlanması hedefleniyordu.

‘MÜCADELE ETTİM’

Belediyenin geçmiş devre meclislerinde de Dermen Firması’nin tescilli olmadığını iddia eden AKP grubu bu kere de tescilli olduğu belgelerle açıklanan firmanın ana para artırımı teklifine “ret” oyu kullandı. Firma hakkındaki meydana getirilen eleştirilere cevap veren Belediye Başkan Kemal Deniz Bozkurt, “Derman Firması ile alakalı alınan karar Türkiye’de bir içtihat oluşturdu. Dolayısıyla söylediğiniz ve itham ettiğiniz şeyleri tamamen asılsız, alt yapısız, tamamen karacılık uydurma bilgiler. Mahkeme kararlarına gore bunların tamamı yanlış. Bu tarz şeyleri yüz kere konuştuk, yine yine aynı şeyleri konuşarak bir yere varamazsınız. Ben usanmam anlatırım. Benim kendimi anlatmama fırsat verirsiniz, başka bir şey olmaz. Hayatım süresince hukuksuzluğa ahlaksızlığa karşı savaşım ettim. Bundan sonrasında da edeceğim. Hiç hukuksuz işlemlerin içinde olamayacağım, fakat birilerinin dayatması, zorbalığı, tehdidiyle de haklarımdan vazgeçecek değilim” dedi.

Başkan Bozkurt, belediyeye ilişik Derman Firması’ne sermeye artırımı teklifini şu laflarla beyan etti:

“Ben arkamda Esenyurtluların yardımıyla burada duruyorum. Esenyurtlulara olan inancım güvencim ve bana verilen kültürün cesareti ile bu işleri yapıyorum bundan sonrasında da bu şekilde davranmaya devam edeceğim. Bir: şark, güneydoğu bölgelerinde hayvancılık alanında yatırım yapmak için, o coğrafyadaki toprakların boş kalmaması, orda üretilen etin Esenyurtlulara evvela arkasından İstanbullulara ulaştırılmasında aracılık etmek için. Sizin rahatsız olduğunuz ikide bir dile getirdiğiniz soğan, patates, nohut, mercimek tekrar üretim kooperatifleri ile iş donanması içerisinde ihaleye girmeden direk üreticiden buraya getirerek. Hayvanları da öyleki, direk üreticiden buraya getirerek insanların tüketimine taktim etmek için. Bunlara ana para lazım. Aynı halde fındıkla alakalı emek harcama yapmak için, aynı halde burada kadınlarımızın ürettiği halı, kilim benzer biçimde ürünleri ABD’ya başka bölgelere ihraç etmek için. Buranın ekonomisine katkı taktim etmek için.

‘BİNLERCE KONUT MAĞDURU VAR’

İki: Yaratmış olduğunuz bir kangren var. Esenyurt Türkiye’nin her bir bölgesinden bayındır yolsuzlukları ile anılan, devamlı gündemde olan, farklı farklı kesimlerin gündeme getirmiş olduğu geçmişi olan bir ilçe ve burada binlerce mesken mağduru var. Benim kastettiğim bir tek bayındır yolsuzluklarından dolandırılanlar değil. Evi yıkılmak suretiyle olan, kentsel dönüşüme giremeyen, kat karşılığı verildiğinde ekonomik karşılığı olamayan işler var. Bunların finansmanı açısından kullanılacaktı.”