Esenler’de işi olmayan bulamadılar

0
46
Tevfik Göksu

AKP’li Tevfik Göksu yönetimindeki Esenler Belediyesi, “İşsizliğe deva oluyoruz” sloganıyla 2020 senesinde 7 bin kişiye iş bulmayı hedefledi. Sadece bir tek 2 bin 257 yurttaşa iş bulabildi. CHP’li Şahin, “Esenler’de işi olmayan mi bulamadınız?” diye sordu.

AKP’li Tevfik Göksu yönetimindeki Esenler Belediyesi, Esenler Kariyer Merkezi (ESKAM) vesilesiyle ve “İşverenlerle işsizleri buluşturuyoruz, işsizliğe deva oluyoruz” sloganıyla 2020 senesinde 7 bin kişiye istihdam sağlanacağını ifade etti. Sadece, bir tek 2 bin 257 kişiye iş bulunabildi.

Belediyenin 2020-2024 Stratejik Planı’nda, bağımlılıkla mücadelede danışmanlık hizmeti verilecek fert sayısını 2020 yılı için 790 olarak belirlendi. Belediyenin 2020 Yılı Etkinlik Tutanağı’na nazaran ise bir tek 46 kişiye bağımlılıkla savaşım için danışmanlık hizmeti verildi.

ESENLER’DE İŞSİZ Mİ YOK?

Esenler Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyesi Kemal Şahin, SiyasiPortal’ayaptığı açıklamada, “7 bin kişiye istihdam sağlamayı hedeflediler fakat bir tek 2 bin 257 kişiye istihdam sağladılar. Buradan şu anlaşılıyor; Esenler’de işveren mi yok? Yoksa işi olmayan insan mı yok?” diye sordu.

252 ARAÇ KİRALIK ÇIKTI

Belediyenin araçlarına da dikkat çeken CHP’li Şahin, toplam 51 aracın 38’inin kullanılabilir durumda bulunduğunu belirtti. Şahin, “13 tane çalgı atıl durumdadır. 252 tane çalgı ise kiralanmıştır. Kullanımda olan araçların kim veya kimler tarafınca kullanıldığının belli olmadığı, çalgı takip sisteminin bulunmadığı ve çalgı yakıt takiplerinin muntazam yapılmadığı, 2019 yılı Sayıştay Kontrol Tutanağı’nda da tespit edilmiştir” dedi.

PARA YERİNE DEFTER

“Esenler Belediyesi’nin geri dönüşüm tesisini ihalesiz olarak işlettirdiğini ve buradan binlerce lira kazanabilecekken para değil, defter aldığını” da söyleyen CHP’li Şahin şu şekilde devam etti:

“Sayıştay’ın 2019 Kontrol Tutanağı’nda, geri dönüşüm tesisinin bir firmaya ihalesiz ve herhangi bir karşılık alınmaksızın devredildiği tespit edildi. Senelerdir bizlere, geri dönüşümlerden elde edilmiş gelirin 500 bin deftere karşılık ettiğini övgüyle ve reklamlarını yaparak anlatıyorlar. Halbuki; gelir getirici etkinlik olan geri dönüşüm tesisi ihalesiz olarak ve hiç bir karşılık almadan taraftar bir şirkete verildi. Geri dönüşüm tesisinin bulunmuş olduğu bin 500’ü kapalı, toplamda 4 bin metrekarelik alandan 10 senedir kira bedeli alınmıyor.”

SAYIŞTAY DA İTİRAZ EDİYOR

Esenler ilçesinde 36 ilköğretim ve ortaokul olduğunu belirten Şahin, “Talebe sayımız 60 bin. Her öğrenciye 96 yapraklı bir tane defter dağıtıldığı bilgisine ulaştık. Bir defterin toptan fiyatının 2 TL olduğu, 60 bin defterin maliyetinin de 120 bin TL olduğu görülüyor” diye konuştu.

Öte taraftan öteki ilçelere bakıldığında bir geri dönüşüm tesisi kirasının aylık 70-80 bin TL olduğuna dikkat çeken CHP Meclis Üyesi Şahin, “Bu da senelik ortalama kira bedelinin 900 bin TL’ye karşılık etmiş olduğu anlamına geliyor. Sayıştay’ın raporunda da bu tesisin ihaleyle kiraya verilmesi gerektiği vurgulanıyor” ifadelerini kullandı.

***

13 BİN KİŞİYE YARDIM YAPMADILAR

Esenler Belediyesi’nin toplumsal yardımları da gündem olmuştu. Belediyenin 2020-2024 Stratejik Planı’na nazaran, Toplumsal Yardım İşleri Müdürlüğü, 2020 senesinde 17 bin kişiye ayni ve nakdi yardım yapmayı hedefliyordu. Buna rağmen AKP’li belediye, geçen sene bir tek 3 bin 838 kişiye yardım yaptığını ifade etti. Şu demek oluyor ki belediye, yardım yapmayı organize ettiği ortalama 13 bin kişiye yardım yapmadı.