Ermenistan halkı sandık başlangıcında

0
36
Ermenistan seçim

Ermenistan‘da ilk kere üstün dereceli denecek ölçüde 22 parti ve 4 ittifakın katılacağı seçimde, 2 milyon 581 bin 93 seçmen oy kullanabilecek.

Bu siyasal hareketler içinde Başbakan Vekili Nikol Paşinyan’a ve 3 eski cumhurbaşkanına ilişik partiler de içeriyor.

Görevini seçime kadar geçici olarak sürdüren Paşinyan, bu seçime ‘Sivil Kontrat Partisi’ ile katılıyor.

Ermenistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Levon Ter-Petrosyan (1991-1998) ‘Ermeni Milli Kurultay Partisi’, eski Cumhurbaşkanı Robert Koçaryan (1998-2008) ise ‘Ermenistan İttifakı’ ile yarışacak.

Paşinyan’ın halk hareketi başlatarak koltuğundan etmiş olduğu eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan Serj Sarkisyan (2008-2018), bu seçime direkt girmese de desteklediği ‘Onurum Var İttifakı’ oy pusulasında yer alacak.

Seçimde, kısa bir müddet önce meydana getirilen değişiklikle ‘nispi temsil sistemi’ uygulanacak.

Daha önceki dönemlerde minimum 105 sandalyeli parlamentoya, 2018’de meydana getirilen seçim sonunda eski sistem gereği 132 mebus girmişti. Yeni sistem sebebiyle, bu seçim sonunda parlamentoda tam olarak kaç milletvekilinin olacağı şimdilik net değil.

Öne çıkan adaylar Paşinyan ile Koçaryan

Seçim yarışının Paşinyan ve eski Cumhurbaşkanı Koçaryan’ın içinde geçmesi umut ediliyor. MPG isminde bir inceleme şirketinin Ermenistan’daki seçimle alakalı icra ettiği anketin sonuçlarına nazaran Paşinyan’ın Sivil Kontrat Partisi yüzde 22.4 oy ile birinci sırada yer alırken, Koçaryan’ın Ermenistan İttifakı ise yüzde 20.6 oy ile Paşinyan’ın partisini takip ediyor.

Seçim sonrası senaryolara nazaran, parlamentoya Paşinyan ve Koçaryan’ın partisinin yakın oy oranlarıyla girmesi halinde bir koalisyon hükümetinin kurulması gündemde olacak. Bu durumda parlamentoya girecek üçüncü kilit parti, Paşinyan’ın mı yoksa Koçaryan’ın mı başbakan olacağına karar verecek.

Paşinyan’dan ‘çökmüş sistem’ öne sürülen sebebi

Paşinyan, başbakanlık rolü boyunca icraatlarının karşıcılık tarafınca başarısızlıkla suçlanmasına tahsisat, kadrosunun aslına bakarsanız ‘çökmüş bir sistemi’ devraldığını korumak için çaba sarfediyor. Üç senenin sorunları gidermek için kafi bir müddet olmadığını belirten Paşinyan, yeniden iktidar olması halinde ülkedeki tüm sorunları düzelteceğine laf veriyor.

Başbakanlık rolü boyunca Ermenistan’ı silahlandırdığını vurgulayan Paşinyan, Ermeni ordusunda son 10 yılda alınan silahların yüzde 70-80’inin kendi döneminde alındığını belirtiyor.

Karabağ’da Azerbaycan ordusunun başarısı karşısında Ermenistan’ın yenilmesinin sorumlusunun ‘Ermeni ordusunun yöneticileri’ bulunduğunu söyleyen Paşinyan, ‘Bakü’nün, kendi partisinin iktidara gelmesinden yana olmadığı’ tezini korumak için çaba sarfediyor.

Ermenistan’ın sulh içerisinde kalkınmasını istediğini anlatım eden Paşinyan, seçimlerden sonrasında emniyet, ekonomik ve toplumsal problemlerle ilgilenmeye devam edecekleri vaadinde bulunuyor.

Başbakan Vekili, Türkiye’yi Ermenistan’ın düşmanı olarak sayıyor. Geçen ay parlamentoda icra ettiği konuşmada bu düşmanlığın tarihsel olarak yaşandığını söyleyen Paşinyan, Türkiye’nin yeniden de komşu bulunduğunu, ‘düşmanlığının yönetilebilir hale geldiğini’ iddia etti.

Paşinyan, oy alabilmek için Karabağ’ın geleceğiyle alakalı de vaatlerde bulunuyor.

Koçaryan’ın vaadi Rusya ile ilişkileri iyileştirme

Koçaryan ise Paşinyan’ın Rusya ile Ermenistan arasındaki ilişkileri bozduğunu, iki ülkenin pek oldukça alanda çıkarlarının örtüştüğünü söylüyor. Koçaryan, seçmenlerine Ermenistan ile Rusya arasındaki ilişkileri iyileştirme lafı veriyor.

İktidarın, devletin tüm kurumlarını yönetemediğini ve ilk olarak bu problemi giderecekleri söyleyen Koçaryan, emniyet meselesini çözeceğini korumak için çaba sarfediyor. Ülkenin en mühim problemlerinden kabul edilen yurt dışına göçü önleme lafı veren Koçaryan, son üç senedir ülkede mevcut yönetimin gerçekleştirdiği tüm eylemleri yargıya taşıyacağını söylüyor.

Koçaryan’ın, bürokrasi propagandasında Türkiye’nin en büyük tehdit olduğu iddiası da içeriyor. Karabağ’da sulh anlaşması olmadığını ve krizin çözülmediğini iddia eden Koçaryan, bölgenin statüsünün hala sürdüğü görüşünde.

Seçimler sonunda herhangi bir hükümet yahut koalisyon hükümetinin kurulamaması halinde ise en oldukça oy almış ilk iki sıradaki ittifak yahut partinin katılımıyla yine seçime gidilmesi öngörülüyor.