Erdoğan’ın Kıbrıs ziyareti Avrupa’nın radarında

0
61
Erdoğan Kıbrıs ziyareti

Avrupa Donanması Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Temmuz’da Şimal Kıbrıs’a yapmayı düşündüğü ziyarete ait olarak yeni bir izahat yapmış oldu. Von der Leyen, bu seyahat hikayesinde oldukca duyarlı olduklarını belirterek, iki devletli çözümü hiç kabul etmeyeceklerini yineledi.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli ve AB devre başkanlığını yürüten Slovenya Başbakanı Janez Jansa ile ortak basın toplantısında konuşan von der Leyen,Cenup Kıbrıslı bir gazetecinin sorusuna cevaben, Erdoğan ile bir müddet önce telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ve planlanan ziyaret hikayesinde oldukca aleni konuştuğunu dile getirdi. Leyen, “Bu ziyaretin iyi mi olacağı hikayesinde son aşama hassasız. AB’nin iki devletli çözüm yönünde hiç bir şeyi hiç ve hiç kabul etmeyeceğini de oldukca net bir halde ilettim. Kendisi bizim yaklaşımımızı ve tutumumuzu biliyor” dedi.

Leyen’in açılamalarına AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten cevap geldi. Çelik şu ifadeleri kullandı: “AB iki devletli çözüme meşru bakmıyorsa, hangi çözüme meşru bakıyor. Hangi çözüme meşru baktıklarını biliyoruz. Verilen sözlerin ne işe yaradığını biliyoruz. Hem Türkiye hem KKTC ‘evet’ kampanyası yaparken Yunanistan ve Kıbrıs’ta ‘hayır’ kampanyası yapılmış oldu.”

Von der Leyen haziranda meydana getirdiği bir açıklamada Erdoğan’ı Şimal Kıbrıs ziyareti esnasında gerilimi yükseltip AB ile Ankara arasındaki ilişkileri geliştirme fırsatını riske atmaması için uyarmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, geniş bir ekiple Kıbrıs’a gideceğini belirterek, “Bunlar kimin kim bulunduğunu hâlâ öğrenememişler. Sen Erdoğan’ın ne zamandan beri emirle konferans yaptığını öğrendin” diye cevap vermişti.

***

Mustafa Akıncı’nın eski danışmanı ülkeye alınmadı

Eski Şimal Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, toplumsal medya hesabından meydana getirdiği açıklamada, Cumhurbaşkanlığı boyunca basın danışmanı olarak vazife icra eden Ali Bizlerden’in Türkiye’ye girişinin önlendiğini duyurdu: “Ali Tek suçu benim yakın bir emek verme dostum olmaktan ibaret olan Ali Bizlerden’e uygulanan bu antidemokratik ceberrüt yöntemi şiddetle kınıyor, bütün camia kesimlerimizi ve örgütlerimizi bu çirkinliğe karşı sesini yükseltmeye çağrı ediyorum.”
Ali Bizlerden de toplumsal medya hesabından meydana getirdiği paylaşımdaşunları söylemiş oldu: “İstanbul Sabiha Gökçen’e geldim. 8 Eylül 2020’de 5 senelik giriş yasağı konmuş. Ulusal güvenliğe aykırı diye bir anlatım kullanıldı gerekçe olarak. Telefon ve param alınıyor. Sabah 6.20’de KKTC’ye geri gönderileceğim söylendi.”