Erdoğan’ın ‘istenmeyen kişi’ çıkışına 4 ülke ve AP’den cevap

0
66
Recep Tayyip Erdoğan

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 10 büyükelçiliğin Kavala açıklamasıyla alakalı ‘istenmeyen birey’ çıkışına ilk yanıtlar geliyor. 4 ülkenin Dışişleri Bakanlıkları mevzu hakkındaki açıklamada bulunurken AP Başkanı da Erdoğan’a reaksiyon gösterdi.

Norveç hükümetinin iletişimden görevli direktörü Trude Maseide, “Büyükelçimiz sınır dışı edilmeyi gerektirecek hiç bir şey yapmadı” dedi. Maseide, Türkiye’nin, Norveç’in bu davaya bakışını fazlaca iyi bildiğini de laflarına ekledi.

Maaseide, “Türkiye’yi, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamında taahhüt etmiş olduğu demokratik standartlara ve hukukun üstünlüğüne uymaya çağırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

AFP, İsveç’ten de benzer bir izahat geldiğini aktardı.

Her iki ülke yetkilileri de Türkiye büyükelçilerinin ülkeyi terk etmesi yönünde kendilerine herhangi bir data gelmediğini bildirdi.

ALMANYA DIŞİŞLERİ: ÜLKELER İLETİŞİMDE

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, Erdoğan’ın Osman Kavala’yla alakalı açıklamalarından ötürü hedef almış olduğu 10 ülkenin son gelişmeler hakkındaki aralarında görüş alışverişinde olduğunu söylemiş oldu.

Mevzubahis 10 ülkeden Danimarka’nın Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, bakanlığının Türk makamlardan herhangi bir resmi bildirim almadığını sadece arkadaş ve müttefikleriyle münasebet halinde olduklarını belirtti.

Kofod meydana getirdiği yazılı açıklamada, “Ortak bildiride de anlatım edilmiş olduğu biçimde, değerlerimizi ve ilkelerimizi muhafaza etmeye devam edeceğiz” dedi.

AP BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli de, Erdoğan’ın açıklamasına “yılmayacağız” diyerek reaksiyon gösterdi. Sassoli Twitter üstünden meydana getirdiği açıklamada, “10 büyükelçinin sınır dışı edilmesi, Türk hükümetinin otoriter yöneliminin bir işareti. Yılmayacağız. Osman Kavala için hürriyet” ifadelerini kullandı.

Amerika ve Fransa büyükelçilikleriyle Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı’ndan hemen hemen mevzuyla alakalı bir izahat gelmedi.

KATİ PİRİ’DEN BÜYÜKELÇİLERE DESTEK

Öte taraftan Avrupa Parlamentosu eski Türkiye Raportörü Kesin Piri de toplumsal medya hesabından meydana getirdiği açıklamada, Osman Kavala’nın özgür bırakılmasını isteyen büyükelçilere yardımcı verdi. Kesin Pari, bütün AB’nin, ‘istenmeyen birey’ duyuru edilen büyükelçilere yardımcı olması icap ettiğini dile getirdi.