Erdoğan’ın gezisi iktidarın özeti

0
36
Erdoğan gezi

Erdoğan’ın yangın bölgesine meydana getirdiği ziyaret AKP iktidarının özeti. Ziyarette Erdoğan yurttaşlara çay fırlattı, konvoyu ambulansların yolunu tıkadı. Taziye için yurttaşı ayağına çağırdı. Köylüye N95 maskesi taktırıldı.

Ülke zelzele, sel ve yangınlarla boğuşurken Erdoğan’ın kalabalık konvoyuyla meydana getirdiği ziyaretler beyin ölümü gerçekleşen iktidarın içerisine düşmüş olduğu çaresizliği gözler önüne seriyor.

1- İYİ GÜNDE KÖTÜ GÜNDE HER ZAMAN ÇAY

Görülen o ki Erdoğan’ın otobüsünde oldukca çay stoku var. Daha ilkin bir tek mitinglerde yurttaşa çay fırlatan Erdoğan artık sel, zelzele, yangın şeklinde yıkım yaşanmış olan yerleri ziyaretlerinde yurttaşları çay fırlatarak telkin etmeye çalışıyor. En son, orman yangınlarının yaşandığı bölgelerden Marmaris’te meydana getirdiği araştırmaların arkasından bölgede kendisini dinleyen kalabalığa konuşan Erdoğan, “Meydanı provokatörlere bırakmayacaklarını” söyleyerek halka çay fırlattı. Toplumsal medyada büyük reaksiyon çeken Erdoğan’ın otobüs seyir halindeyken yolda görmüş olduğu yurttaşlara fırlattığı çayları kimsenin almaması da dikkat çekti.

2- CUMHURBAŞKANLIĞI KONVOYU TRAFİĞİ TIKADI

Marmaris ziyareti başka bir skandala daha niçin oldu. Yurttaşların toplumsal medyadan paylaşmış olduğu sahneler de büyük reaksiyon topladı. Görüntülerde, polisin yolu kestiği ve trafiğin kilitlendiği anlamış olur dikkat çekti. O anları evinin balkonundan kameraya alan vatandaş, “Yangın bölgesinde arkada itfaiyeler bekliyor fakat geçen daha mühim olduğundan yangın mühim değil. İtfaiye orada bekliyor. Sayın Erdoğan geçiyormuş” dedi.

3- ÖNCE ERDOĞAN’IN SAĞLIĞI DÜŞÜNÜLDÜ

Erdoğan’ın lüks uçağından inerek felakette mal ve can yitirilmesine uğramış yurttaşları ziyaret etmiş olduğu köyde her insanın N95 maskesi takması da dikkat çeken bir başka tafsilat oldu. Erdoğan ve beraberindekiler basit maskeler takarken ‘sıraya dizilmiş’ köylülere üst seviye koruma elde eden maskelerden verilmesi de reaksiyon çekti. Binlerce fert “Ne güzel köy hepimiz N95 maskesi” takıyor laflarıyla Erdoğan’ı eleştirdi.

4- YURTTAŞLAR ZİYARETİ ERDOĞAN’A YAPTI

Erdoğan’ın Marmaris’in Armutalan ilçesinde başlamış olan yangında itfaiyecilere motosikletiyle su taşırken yaşamını kaybeden Şahin Akdemir’in ailesine taziye ziyaretinde bulunmuş olduğu duyuruldu.

Mevzubahis ziyarete ilişkin olduğu öne sürülen fotoğraflar da AKP’nin Twitter hesabından paylaşıldı. Fotoğraflarda ziyaretin gerçekleştiği öne sürülen mekandaki cumhurbaşkanlığı forslu bayraklar merak uyandırdı. CHP Denizli Mebus Gülizar Biçer Karaca ise verdiği bilgiyle bu merakı giderdi. Karaca, Şahin Akdemir’in ailesini, evlerine giderek ziyaret etmek yerine Marmaris Öğretmenevi’ne çağırtarak taziyede olduğunu belirtti. Karaca, “Sayın, AKP Genel Başkanı, bizim ulusal değerlerimizde, canı yanan, evladını yitirmiş ana baba, ayağa çağrılıp başsağlığı dilenmez. O ebeveynin yanına gidilir, omzuna dokunulur, boynuna sarılınır ve acıları orada paylaşılır” dedi.

***

Taraftar medya yayını kesti

Erdoğan’ın Marmaris’te konuşmasını canlı gösterim veren taraftar basın, çay atılmış olduğu anda yayını kesti. Anadolu Ajansı, Erdoğan’ın konuşmasını canlı olarak yayınlarken, sistemine çay dağıttı görüntüleri keserek servis etti. Canlı gösterim meydana getiren aHaber, Erdoğan’ın çay dağıtmaya başlaması ile beraber yayını kesti. Konuşmayı canlı olarak veren NTV, tv100 ve Habertürk’ün de Erdoğan’ın konuşmasının arkasından yayınına son verdiği ve çay dağıtma görüntülerine yer vermediği görüldü.