Erdoğan’ın ‘dili sürçtü’: Suriye’yi istikrarsızlaştırma çabalarımızda internasyonal toplumdan beklediğimiz desteği alamadık

0
39
Recep Tayyip Erdoğan

Antalya Dış ilişkiler Forumu’nda açıklamalarda bulunan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dili sürçtü. Erdoğan, “Gerek terör örgütleriyle mücadelemizde, gerekse Suriye’yi istikrarsızlaştırma çabalarımızda internasyonal toplumdan beklediğimiz desteği alamadık” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Antalya Dış ilişkiler Forumu’nda açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Internasyonal topluluk salgının yıkıcı etkilerini yönetmede iyi bir sınav veremedi” diyen Erdoğan, “Birlemiş Milletler Emniyet Kurulu tarihin en büyük sıhhat krizini sadece 100 gün sonrasında gündemine alabildi” ifadelerini kullandı.

Aşı milliyetçiliğine fırsat verilmemesinin mühim bulunduğunu belirten Erdoğan, “Aşının şantaj, siyaset yahut dikte aracı kullanılması yanlış. Sene sonundan ilkin bitirmeyi hedeflediğimi yerli aşımızı bütün insanlıkla paylaşacağız” diye konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Türk turizminin başkenti Antalya’ya hoşgeldiniz. Davetimize icabet ederek foruma teşrif ettiğiniz için her birinize milletim şahsım adına teşekkür ediyorum. Bölgemizin ve dünyamın meselelerini konuşmak tartışmak ve bunlara çözüm bulmak için buradayız

Foruma Antalya’nın ev sahipliği yapması rastlantı değildir. Tıpkı Akdeniz şeklinde Antalya’da kültürlerin ortak yurdudur. Asırlardır her kültürden dinden sulh içerisinde yaşatan Antalyamız mezuniyet belgesinin ev sahibi olmuştur.

Dış ilişkiler insanlığın toplu şekilde yaşamaya başladığı devre başlamış olan bir alandır. Cenk ve sulh güçleri arasındaki dengeyi gerçekleştiren dış ilişkiler önleyicilik vasfıyla önemini devamlı artırmıştır.

İletişim teknolojileri, toplumsal medya, web ve artan küreselleşme ile beraber diplomasinin alanı da şüphesiz genişlemiştir. Bugün dış ilişkiler denilince devlet büyükleri içinde kapı kapılar peşinde gerçekleşen diplomasiden bahsetmiyoruz. Siyaset oyuncuları kadar diplomasinin icra edilmiş olduğu platformlar da değişiyor. Siyasetçiler ve diplomatlarla beraber sivil topluluk kuruluşları, medya, iş insanları ve öğrenciler de diplomasiye iştirak etmiştir.

Dijital dış ilişkiler de bu son zamanların kazanımlarından biridir. Diplomasinin alanın bu denli genişlemesi gerilimlerinin azalmasını sağlıyor. Sıkılı yumrukları gevşetecek en etken yol hala diplomasidir.

Internasyonal topluluk salgının yıkıcı etkilerini yönetmede iyi bir sınav veremedi. Birlemiş Milletler Emniyet Kurulu tarihin en büyük sıhhat krizini sadece 100 gün sonrasında gündemine alabildi.

AŞI AÇIKLAMASI

Aşı milliyetçiliğine fırsat verilmemesi önemlidir. Aşının şantaj, siyaset yahut dikte aracı kullanılması yanlış. Sene sonundan ilkin bitirmeyi hedeflediğimi yerli aşımızı bütün insanlıkla paylaşacağız.

Küresel sistemin üstüne inşa edilmiş olduğu ana yapılar mevcut haliyle çözümün değil probleminin bir parçasıdır. Dünya 5’ten büyüktür demeye devam ediyoruz. 8 milyar insanoğlunun kaderi BM üyesi 5 ülkenin insafına bırakılamaz. 190 ülkeye bir süreliğine masada oturma hakkı veren, kendi kaderleriyle alakalı laf hakkı tanımayan bir sistem hakkaniyet üretemez. Emniyet Konseyi’nin daha kapsayıcı bir yapıya kavuşturulması gerekiyor. Düzeltim taleplerini dile getiren ülkeleri dışlamaya yönelik gizli saklı – aleni baskılar da olabilir. Türkiye ile söylenen eksen tartışmaları bu hazımsızlığın ürünüdür. Bütün insanlık adına hakkı ve adaleti sağlamaya devam edeceğiz. Bunun uzun bir süreç bulunduğunun bilincindeyiz.

Türkiye 252 dış temsilciliği ile dünyanın en geniş 5. büyük diplomatik ağına haiz ülke konumundadır. Barışa, istikrara katkı sağlamak için gayret harcıyoruz. Suriye’de halkın iradesini yansıtacak bir siyasal çözümün olması için var gücümüzle çalıştık. 10 senedir 4.5 milyona yaklaşan Suriyeli kardeşimizi konuk ediyoruz. Suriye’de etkinlik yayınlayan PKK, DEAŞ şeklinde terör örgütlerine karşı sahada mevcudiyet yayınlayan ilk ülke hepimiz olduk. DEAŞ’ın Suriye’deki varlığına büyük seviyede son vererek Avrupa ve dünyanın güvenliğine katkı sağladık. Şu an itibariyle DEAŞ’ın 4500 mensubunu nötr hâlâ getirdik.

Gerek terör örgütleriyle mücadelemizde, gerekse Suriye’yi istikrarsızlaştırma çabalarımızda internasyonal toplumdan beklediğimiz desteği alamadık.”