Erdoğan’ın avukatlarından ‘zamanı’ müdafaa: “Be ahlaksız, be edepsiz” ifadeleri ölçülü ve orantılı

0
20
Recep Tayyip Erdoğan

CHP’li Engin Altay, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine yönelik kullandığı “Be ahlaksız, be edepsiz” lafları ile alakalı 128 bin liralık tazminat davası açtı. Erdoğan’ın avukatları ise “Ölçülü bir tepkidir” diyerek, siyasilerin halka aleni konuşmalar yapmaları sebebiyle daha çok hoşgörülü olması gerektiği, tanınmış kişilerin eleştiriye katlanması icap ettiğini belirtti. Mevzuya ilişik izahat icra eden CHP’li Engin Altay da, “Mahkeme hukuka bakılırsa mi yoksa niyet okuyuculuğuna bakılırsa mi karar verecek göreceğiz” yorumunu yapmış oldu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatlarının anlatım özgürlüğü savunması dikkat çekti. CHP Öbek Başkanvekili Engin Altay, Erdoğan’ın kendisine yönelik kullandığı “Be ahlaksız, be edepsiz..” lafları ile alakalı tazminat davası açtı.

Erdoğan’ın avukatları ise bu davaya karşı ‘zamanı’ bir savunmaya imza atarak, açıklamaların “tehlikeli sonuç, ölçülü ve orantılı bir reaksiyon” bulunduğunu savundular.

Altay, Nisan ayında bir TV programında “Rahmetli Menderes de bir devre bu dinci odaklara pek yüz vermişti. Menderes sonrasında Mustafa Kemal Atatürk’ü Koruma Kanunu’nu yapmak mecburiyetinde bırakıldı. Ümit ederim Erdoğan da sonu benzemesin Menderes’e” demişti. Erdoğan ise partisinin 21 Nisan 2021 tarihindeki öbek toplantısında meydana getirdiği konuşmada “ahlaksız” ve “edepsiz” diyerek Altay’a ödenek vermişti.

Altay’ın avukatları Can Erener ve Tuğçe Karabulut, Erdoğan’ın sözlerinin hakaret olduğu sebebi öne sürülerek 128 bin liralık tinsel tazminat istek etti. Erdoğan’ın avukatları Hüseyin Aydın ve Elif Sinem Kabadayı, Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği’ne yazılı müdafaa verdiler.

‘ÖLÇÜLÜ VE ORANTILI’

Müdafaa dilekçesinde Erdoğan’ın sözlerinin “Ölçülü ve orantılı bir reaksiyon” olduğu belirterek, hukuki sınırlar içerisinde kalındığı kaydedildi. Dilekçede, “Fikir özgürlüğü demokrasinin temelidir” vurgusu yapılmış oldu. Siyasilerin halka aleni konuşmalar yapmaları sebebiyle daha çok hoşgörülü olması gerektiği, tanınmış kişilerin eleştiriye katlanması gerektiği anlatıldı. Dilekçede, “Erdoğan tarafınca kullanılan ifadeler yanıt niteliğindedir. Dava reddedilmelidir” denildi. Davada hemen hemen karar verilmedi.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEMELERİ MANİDAR’

CHP’li Engin Altay, “Mahkemeye sundukları savunmada anlatım özgürlüğünden bahsetmeleri şaşırtıcı ve manidardır. Fazlaca daha büyük iddialar karşısında sessiz kalanlar, işlerine erişince anlatım özgürlüğü savunucusu kesiliyorlar. Bundan dolayı iddialara aynı seviyede ödenek vermeye cesaretleri yok. Mahkeme hukuka bakılırsa mi yoksa niyet okuyuculuğuna bakılırsa mi karar verecek göreceğiz” dedi.