Erdoğan’dan Yunanistan’a: Bu tarzı devam ettirirlerse gereğini yaparız

0
31
Recep Tayyip Erdoğan

Doğu Akdeniz’deki gelişmelere ilişkin konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Oruç Reis 23 Ağustos’a kadar faaliyetlerine devam edecek” dedi. “Yunanistan yaklaşımımıza aynı şekilde cevap vermiyor” diyen Erdoğan, “Bu tarzı devam ettirirlerse biz gereğini yaparız” ifadelerini kullandı.

Doğu Akdeniz’deki gelişmelere değinen Erdoğan, “Oruç Reis 23 Ağustos’a kadar faaliyetlerine devam edecek. En küçük tacizde bulunulması halinde gereken cevabı vermekten asla çekinmeyeceğiz” dedi.

“100 yıl önce Türkiye’yi ince bir siyasetle güneyindeki enerji kaynaklarının dışında bırakanlar Doğu Akdeniz’de bunu başaramayacaklardır” diyen Erdoğan, “Bugüne kadar yumuşatıcı olduk. Ancak Yunanistan yaklaşımımıza aynı şekilde cevap vermiyor. Bu tarzı devam ettirirlerse biz gereğini yaparız” ifadelerini kullandı.

Erdoğan açıklamasında şunları söyledi: “Kıta sahanlığımızda haydutluğa asla boyun eğmeyeceğiz, yaptırım ve tehdit dili karşısında geri adım atmayacağız. Bir asır önce vatanımızı parçalamayı hedefleyen Sevr’i nasıl yırtıp atmışsak bugün de ‘Mavi Vatan’ı aynı kararlılıkla koruyacağız. Uluslararası deniz hukuku ve yerleşik teamüller açısından ülkemiz sonuna kadar haklı. Bunu elindeki tüm imkanlarla savunacak.”