Erdoğan’dan ‘içme suyu’ açıklaması: 2070’e kadar plan yaptık

0
19
Tayyip Erdoğan

Meclis’te ‘Su Kanunu’ hazırlıklarının yapıldığını söyleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İllerimizin 2040, 2050 ve 2070’e kadar içme suyu planını yapmış bulunuyoruz” diye konuştu.

Erdoğan, “Hedeflerimize daha süratli yetişebilmek ve su yönetimindeki çatışmaları önlemek amacıyla Meclis’te bir ‘Su Kanunu’ hazırlıyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.

“Su kirliliğinin önüne geçmeye çalışıyoruz” diyen Erdoğan, iklim değişikliği sebebiyle su kaynaklarının azaldığını belirtti.

Erdoğan, bundan sonraki süreçte aleni karalat değil kapalı sistemle suyun kullanılacağını söyleyerek, konuşmasına şöyleki devam etti:

“EN BÜYÜK SORUN KAYIP KAÇAK ORANI”

“İçme ve kullanma suyu ihtiyacı artıyor. Sularımız gün geçtikçe kirleniyor. Dünya çapında 2025’e kadar su kıtlığı yüzünde 700 milyon insanoğlunun göç etmek zorunda kalacağı anlatım ediliyor. Su kaynaklarının azalması su stresi çeken bir ülke için ciddi riskler geçmektedir.

Bu tablo karşısında Türkiye’nin ihtiyaç duyulan adımları şimdiden atması şarttır. Suyumuzu korumak ve vatanımızı korumak içinde ayrım görmüyoruz. Ülkemizin su ve besin güvenliğini güvence dibine alacak pek fazlaca adım attık. 81 il içme suyu fiil planı hazırladık.

İllerimizin 2040, 2050 ve 2070’e kadar içme suyu planını yapmış bulunuyoruz. İçme suyu problemi en büyük nedeni yitik kaçak oranıdır. Belediyelerimizin yüzde 38’den yüzde 25’e düşürülmesi için emek harcamalar devam ediyor.

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne içme suyu götürdük. Elektrik üretim kapasitesini yükselttik. Depolama yapılarına alternatif olarak 26 yer altı barajı inşa ettik. Bunu 150’ye yükselteceğiz. Hedeflerimize daha süratli yetişebilmek ve su yönetimindeki çatışmaları önlemek amacıyla Meclis’te bir ‘Su Kanunu’ hazırlıyoruz.”