Erdoğan’dan gece yarısı telefon diplomasisi

0
24
Erdoğan telefon

Erdoğan, Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe ve İran Cumhurbaşkanı Reisi ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.

Erdoğan, Afganistan’ın biran öncesinden hak etmiş olduğu sulh ve istikrara ulaşması için arkadaş ve kardeş Afgan halkının yanında olmayı sürdüreceklerini beyan etti.

Orman yangınları dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini ileten Afganistan Cumhurbaşkanı Gani’ye teşekkür eden Erdoğan, Afganistan’ın biran öncesinden hak etmiş olduğu sulh ve istikrara ulaşması için Türkiye olarak arkadaş ve kardeş Afgan halkının yanında olmayı sürdüreceklerini beyan etti.

►İran Cumhurbaşkanı Reisi ile müzakere

Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi göreve başlamasından ötürü kutlama etti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından meydana getirilen açıklamaya nazaran Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Reisi ile telefonda görüştü.

Türkiye-İran ilişkileri ve yöresel gelişmelerin ele alındığı toplantıda Erdoğan, Reisi’yi göreve başlaması dolayısıyla yine kutlama etti.

İbrahim Reisi’nin cumhurbaşkanlığı döneminde Türkiye-İran ilişkileri ve yöresel iş birliğinin her alanda daha da güçleneceğine inandığını belirten Erdoğan, Yüksek Düzeyli Konsey’in stratejik iş donanması bakımından büyük role haiz bulunduğunu altını çizdi.

►Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe ile müzakere

Erdoğan, Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından meydana getirilen açıklamaya nazaran toplantıda, Türkiye-Togo ilişkilerini geliştirecek hususlar ele alındı.

Orman yangınları dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini ileten Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe’ye teşekkür eden Erdoğan, müdafaa sanayii alanındaki iş birliğinin, ilişkilerin geliştirilmesi bakımından çarpan tesiri yapacağını aktardı.