Erdoğan’dan aşı çağrısı: Zorlayıcı hususlara başvurmak istemiyoruz

0
34
Biden Erdoğan

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2021-2022 Tahsil Tedris Yılı Açılış Programı’nda konuştu. Erdoğan, konuşmasında Türkiye’nin salgının yol açmış olduğu sıkıntılara karşın tahsil faaliyetlerini kesintisiz sürdürebilen birkaç devletten biri bulunduğunu söylemiş oldu. Konuşmasında aşı çağrısında da bulunan Erdoğan, “Devlet olarak bu hususta zorlayıcı hususlara başvurmak istemiyoruz” dedi.

Açıklamalarında uzaktan tahsil döneminin başarıyla yürütüldüğünü korumak için çaba sarfeden Erdoğan, “Salgının yoğun seyrettiği dönemlerde çocuklarımızın eğitimlerinden kopmamalarını temin ettik. 2 milyon tableti öğrencilerimize ulaştırdık” diye konuştu.

Karşı karşıya eğitimi devam ettirmekte kesin olduklarını kaydeden Erdoğan aşı olmayanlara da bir kere daha çağrıda bulunmuş oldu, Erdoğan, “Devlet olarak bu hususta hiç zorlayıcı yollara başvurmak istemiyoruz sadece salgına karşı en müessir koruyucu silahımız olan aşı imkanını da değerlendirmemiz şarttır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Yeni eğitim-öğretim yılı açılış törenini Türkiye’nin en köklü okullarından önde gelen Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştiriyoruz. Kökleri fazlaca daha eskiye uzanan okulumuz Türkiye’ye değişik alanlarda hizmet etmiş pek fazlaca güzide ismin yetişmesine vesile olmuştur.

Hangi alanda olursa olsun başarı tesadüften öte, disiplin, azim ve fedakarlıklarla dolu uzun bir mücadelenin meyvesidir. Her başarıya ulaşmış tahsil kurumunun arkasında mesleğine aşık eğitimcilerin imzası vardır. Öğretmenlerimizin, evlatlarımız için harcadıkları emek olmasa, bu başarı yakalanamazdı. Öğretmenlerimizin hakkını hiç ödeyemeyiz. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak siz öğretmenlerimizin şahsında, tahsil tedris camiamızın bütün mensuplarına şükranlarımı sunuyorum.

Yeni tahsil tedris yılı Türkiye’nin atılımına ivme kazandıracak, ülkemiz ve milletimiz önünde yeni ufuklar açacaktır.

Son 1,5 senedir bütün dünyayı sarsan koronavirüs salgını, eğitimi de negatif etkiledi. Salgını denetim dibine almak için derhal her ülke sokağa çıkma yasağı dahil sert tedbirlere başvurdu. Ikimiz de geçtiğimiz dönemde ihtiyatlı hareket etmek zorunda kaldık. Öğretmenlerimizin, çocuklarımızın ve ailelerinin sağlığın tehlikeye atmamak için dikkat gösterdik. Uzaktan eğitimle bu periyodu geride bıraktık.

‘UZAKTAN EĞİTİMİ BAŞARIYLA YÜRÜTTÜK’

Tahsil faaliyetlerini kesintisiz sürdürebilen birkaç devletten biri olduk. Salgının yoğun seyrettiği dönemlerde çocuklarımızın eğitimlerinden kopmamalarını temin ettik. 2 milyon tableti öğrencilerimize ulaştırdık. Bu zamanda tahsil bilişim ağı (EBA) tv ve web platformlarıyla uzaktan eğitimi başarıyla yürüttük.

Yeni eğitim-öğretim yılı için hazırlıklarımızı devam ettirdik. Aşının etkinliğine dair ilmi verilerin açıklanması bizi karşı karşıya eğitimde cesaretlendirdi. Hijyen, temizlik malzemeleri ve maske tedarikini sağlayarak velilerimizin çocuklarını güvenle okula gönderebileceği bir altyapıyı sağladık. Aşı teminine ehemmiyet ve öncelik vererek vatandaşlarına yaygın aşı elde eden ülkelerin ilk sıralarında yer aldık. Aşılama çalışmalarında uygulanan toplam doz sayımız 100 milyona doğru gidiyor. Ulusal Tahsil Bakanlığı’nda kurduğumuz altyapıyla hastalığın seyrini yakından izliyoruz, izleyeceğiz. Karşı karşıya tahsil devam ettirmekte kararlıyız. Bütün velilerin ve evlatların müsterih olmasını umuyorum.

‘AŞIYLA İLGİLİ BİLGİ KİRLİLİĞİNE İTİBAR ETMEYİN’

Sırası gelmiş bütün vatandaşlarımızı aşılarını olmaya çağrı ediyorum. Devlet olarak bu hususta zorlayıcı hususlara başvurmak istemiyoruz. Aşı imkanını da değerlendirmemiz şarttır. Aşıyla alakalı toplumsal medyada yayılan informasyon kirliliğine yurttaşlarımız saygınlık etmemelidir. Çocuklarımızı fazlaca özledikleri okullardan yoksun bırakma lüksümüz olmadığı bilinciyle hareket etmemiz şarttır.

Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına dair büyük idealleri ve hedefleri olan insan kaynağının büyüdüğü fidanlık, bu okullarımızdır. Türkiye’yi çağdaş medeniyetler seviyesi üstüne çağdaş, serbest eğitim-öğretim sistemiyle taşıyabiliriz. Tahsile harcadığımız her bir kuruşu fazlaca kıymetli görüyoruz. Eğitimi devamlı en öncelikli meselemiz olarak gördük.

Okuma becerileri alanında puanını en fazlaca artıran ikinci ülke matematik ve fen okuryazarlığı alanlarında ise puanlarını en fazlaca artıran birinci ülkeyiz. Nereden nereye getirdiniz bizi maşallah. İnanıyorum ki bu mesleki eğitimde sizler bizlere fazlaca daha büyük başarılar getireceksiniz. Bunu da tahsil sistemimizi komplekslerinden kurtararak daha özgürlükçü, çoğulcu, adaletli yapıya kavuşturmamızın oranı var. İmam hatip okullarını ve meslek liselerimizi öteki okullarımızla eşit hale getirdik. Kat rakam uygulamasının da son bulmasıyla meslek liselerimiz 28 şubat periyodu öncesinde haiz olduğu cazibesini yine kazanmaya başladı. O şekilde ki meslek liselerimiz patent dahi alacak seviyeye geldi. Türkiye’nin 2023 ile 2053 ve 2071 vizyonuna ulaşmasında mesleki tahsil oynayacağı eleştiri rolün farkındayız.”