Erdoğan’dan Afganistan açıklaması: Aldığım bilgilerle ölü sayısı 170’i buldu

0
24
Recep Tayyip Erdoğan

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Hamid Karzai Internasyonal Havalimanı’nın bulunmuş olduğu bölgede IŞİD tarafınca üstlenilen saldırılara ait, “Azca ilkin aldığım bilgilerle ölü sayısı 170’i buldu” dedi.

Erdoğan, Kabil’de Hamid Karzai Internasyonal Havalimanı’nın bulunmuş olduğu bölgede IŞİD tarafınca üstlenilen saldırılara ait, “Azca ilkin aldığım bilgilerle ölü sayısı 170’i buldu” dedi.

“Afganistan’daki sivillerimizi ülkemize taşıdık” diyen Erdoğan, “Şu anda azca sayıda teknik elemanımız bulunuyor. Bunun haricinde bütün ekiplerimizi çekmiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

“Bu ziyaretimiz sene içerisindeki 3. görüşmemizi teşkil ediyor. Temaslarımızdaki bu sıklık ilişkilerimize verdiğimiz kıymetin somut göstergesidir. Geçtiğimiz haftalarda yüz yüze kaldığımız yangın ve sel felaketlerinde Bosna-Hersek’ten gelen dayanışma mesajları milletimizin bu sevgisinin karşılıksız olmadığının göstergesidir. Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleriyle tamamladığımız toplantıda işbirliğimizi daha da geliştirmek, bu vesileyle geleceğe yönelik neler yapabileceğimizi konferans fırsatı bulduk. Bölgede hem siyasal hem ekonomik bununla beraber beşeri bağı kuvvetlendirecek bu sulh projesinin icrasında daha da süratlenmemiz gerektiği hikayesinde anlaştık. Endüstri, gezim, hayvancılık sektörlerindeki işbirliğimizi daha da geliştirmek istiyoruz.

Görüşmemizde Balkanlar’daki aktüel gelişmeler hakkındaki da görüş alışverişinde bulunduk. Bosna Hersek’in toprak bütünlüğü siyasal donanması, toprak bütünlüğü ve egemenliği bölge barışının anahtarıdır. Afganistan’la alakalı de oldukça kısa bir müddet içinde maalesef Afganistan’la beraber dünya tekrar ayrı bir yere kilitlenmiş vaziyette. Azca ilkin aldığım bilgilerle Afganistan’daki ölü sayısı 170’i buldu. Hepsi bir şeyi gösteriyor; demek ki dünyada en güçlüyüz diyen ülkeler girdikleri yerden çıkarken oldukça daha kırılgan, dikkatli çıkmaları gerekirken bu çıkışlar söylendiği benzer biçimde olmadı. Maalesef terör örgütlerine bu ülkeleri teslim etmek üzere buralardan ayrılmak bedeli ağır neticeler doğurmaktadır.

Örnek olarak DEAŞ bunu üstüne alıyor. DEAŞ’a karşı verdiğiniz bir savaşım yok. DEAŞ’a karşı en kuvvetli mücadeleyi hepimiz Türkiye olarak verdik, veriyoruz. Taliban şu anda eski Taliban değil diyorsunuz. Sorun ne söylediği değil, ne yaptığıdır. Şu anda da Taliban’ın Afganistan’da bundan sonraki süreçte ne yapacağı çok önemli ehemmiyet arz etmektedir. Ikimiz de Türkiye olarak sivilleri ülkemize taşıdık. Teknik elemanlar olarak azca sayıda bir elemanımız orada bulunuyor fakat bunun haricinde hepimiz Afganistan’dan ekiplerimizi çekmiş bulunuyoruz. Dileğimiz odur ki barışın geleceğine her türlü desteği vereceğiz ve 20 senedir altyapısıyla, üstyapısıyla Afganistan’da çok önemli emeklerimiz oldu. Bundan sonraki süreçte de gelişmeler bunların belirleyicisi olacaktır.”