Erdoğan: Uluslararası toplum, 21’inci yüzyılın en büyük küresel imtihanıyla karşı karşıya

0
22
Recep Tayyip Erdoğan

BM Genel Kurulu’nda koronavirüs salgını hakkında konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Uluslararası toplum, 21’inci yüzyılın en büyük küresel imtihanıyla karşı karşıyadır” dedi.

Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına ilişkin, “Uluslararası toplum, 21’inci yüzyılın en büyük küresel imtihanıyla karşı karşıyadır. Bu zorlu dönemi aşabilmenin anahtarı, uluslararası iş birliği ve küresel dayanışmadır. Tedbirlerin kapsayıcı olması, hassas ve dezavantajlı grupların ihtiyaçlarına özen gösterilmesi elzemdir” dedi.

Erdoğan, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Salgının bize hatırlattığı bir diğer husus BM sisteminin günümüz tehdit ve ihtiyaçları ışığında reforma tabi tutulması gereğidir. BM sisteminin daha etkin, demokratik, adil ve şeffaf hale getirilmesi için Genel Kurul’un güçlendirilmesi gerektiğine inanıyorum.”

“Covid-19 hastalığının bir süre daha bizimle olacağının farkındayız” diyen Erdoğan, “Nitekim son haftalarda dünya genelinde vaka, hasta ve vefat sayılarında yaşanan tırmanış, bu gerçeği hepimize hatırlatmaktadır” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şunları ifade etti: “Dünya, aşı üretimi kapsamında gelen haberlere ümit bağlamıştır. Bu vesileyle, aşı çalışmalarında önemli bir başarıya imza atan, oturuma da çevrim içi iştirak eden BioNTech firmasının kurucuları Prof. Uğur Şahin’i ve Dr. Özlem Türeci’yi huzurlarınızda şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum. Türkiye olarak yürüttüğümüz, 12’si Dünya Sağlık Örgütü listesinde bulunan 16 aşı çalışmasından birinde insan denemelerine başlanmasından da büyük memnuniyet duyuyoruz.”