Erdoğan netleşti, sıra muhalefette

0
18
seçim Erdoğan

Türkiye seçim sathına girerken AKP Genel Başkanı Erdoğan stratejisinin köşe taşlarını netleştirdi. Karşıcılık cephesi bir arada kalmayı başarırken program ve hedef hikayesinde iktidarın arkasında kaldı.

YENİ ANAYASA: Erdoğan ortalama beş ay ilkin “Türkiye’ye yeni bir anayasa lazım” diye işaret buyurdu. Ardından Bahçeli, AKP kurmayları ve sonucunda Diyanet ve Yargıtay başkanları da topa girdi. Koro halinde yalnız dört sene ilkin değiştirilen anayasanın bir kere daha revize edilmesini istiyorlar.

Erdoğan’ın anayasa taslağının da ilk işaretleri gelmeye başladı. İki hafta ilkin yazdığımız haberde “etnik ve dini birtakım terimler dahil edilebilecek” demiştik. AKP’li kurmayların MHP’ye sunmuş olduğu teklifte buna dair ibarelerin bulunduğunu artık taraftar medya da haber meydana getirmeye başladı. İlk dört madde dahil revizyonların yapılacağı yeni metinle alakalı MHP tutumuna dair aldığımız ilk bilgiler beklenildiğinin aksine partide taciz yaratmadığı yönünde.

MHP itiraz etmedi zira; bir, iktidarda kalmak istiyor, iki, teklifin kağıt üzerinde kalıp yalnız seçim propagandası bulunduğunu biliyor. Üstelik bu sessiz kabulle beraber AKP’den yeni tavizler de alabilecek. Erdoğan’a ulaşınca ortalıkta “en demokratik anayasa taslağıyla geliyoruz” propagandasıyla dolaşma şansına haiz olacak. Doğal bu demokratik süreçten Kürt ve mütedeyyin seçmenin takdirini almayı da hedeflediğini söylemenin bir gereği yok. Önümüze konacak sandık için en fazlaca yeni anayasa propagandası yapılacak.

YENİ SEÇİM YASASI: Yüzde 7 barajı hikayesinde Cumhur’da bir antak kalma var. Daha ayrıntıya girip seçim sistemiyle alakalı ince dokunuşlar için çalışıldığını biliyoruz. Fakat şimdiye kadar netice alamadılar. Dar bölge, daraltılmış bölge benzer biçimde çalışmalardan iki tarafı da aynı anda memnun eden bir netice çıkması imkânsız görünüyor. Kulislerden aldığımız bilgiye gore başka küçük bir ihtimal de masada. Şayet daha fazlaca mebus çıkarılacağı anlaşılırsa seçimlere ayrı ayrı giren fakat birbirlerini de kollayan bir yol arayışları var. Şu demek oluyor ki birtakım bölgelerde MHP birtakım bölgelerde AKP adayları desteklenecek. Böylece ittifak modelinin toplaması esnasında kaybedilen artık oylar ve milletvekillerinin de önüne geçilmesi bekleniyor. Bu emek harcama hemen hemen iki tarafın da masasının üzerine konacak kıvama gelmediğinin de bilgisi elimizde.

DIŞ POLİTİKADA MAKAS DEĞİŞİKLİĞİ: Erdoğan bir tek olmadığını, dışarıda kuvvetli yardıma haiz bulunduğunu imlemek istiyor. Bunun için Ortadoğu politikasını sil baştan kuruyor. Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirliği derken sorun Suriye’ye kadar gelecek. S400 sorun bile değil. Erdoğan’ın bu kadar hevesine karşın Batı’nın aynı heyecanı duyduğunu söylemek imkânsız. Fakat Afganistan’dan anladığımız kadarıyla Erdoğan sonuna kadar zorlayacak.

HER KOŞULDA MHP: Erdoğan’ın seçim stratejisinde MHP başköşede kalacak benzer biçimde. Doğal Bahçeli bu görevi istediği sürece… MHP, Erdoğan’ın seçim stratejisine ikna olurken Bahçeli’nin de kadro vekil benzer biçimde taleplerinin de ödenek bulacağı bir süreç olacağa benziyor. Perinçek, Işıkçılar, BBP benzer biçimde bugün ses yükseltenler fazlaca bir öneme haiz değil. Erdoğan bütün bu adların yerine Mutluluk Partisi yahut en azından Kutan’ın yanında olmasını yeğleyecektir.

MUHALEFET NE YAPACAK?

CHP ve İYİ Parti evliliği seçime kadar bazen kriz yaşasa da ayakta duracak benzer biçimde görünüyor. Bilhassa Kılıçdaroğlu ve Akşener’in yakın emek harcama içerisinde olması her şeyi birazcık daha kolaylaştırıyor. Bu ilişkinin yarattığı sinerjiye karşın hâlâ ortak bir program ve hedefin olmaması, sandık yaklaştıkça bu hazırlıksız imaj dezavantaj yaratacaktır. Parlamenter sistem önerisinin hâlâ fazlaca ham olması, eskiyi yine eder görüntüsü ve her probleminin çözümünü seçim sonrasına öteleyen yaklaşımları Milet Cephesi’nin en cılız noktası.

Erdoğan seçim öncesi elini açtı ve aşama kaydediyor. Diyanet’ten Afganistan’a kadar attığı her adım da niyetini fazlaca aleni ediyor. Fakat artık sahada tek başına top koşturmuyor. Üstelik formsuz ve cılız bir durumda yakalandı. Kazanması için rakibin hata yapması gerekecek.