Erdoğan ile Cinping telefonda görüştü

0
24
Erdoğan Şi Cinping

AKP’ Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, toplantıda, tecim, yatırım, enerji, ulaşım ve sıhhat başta olmak suretiyle Türkiye-Çin ilişkilerini geliştirecek adımlar ve yöresel gelişmeler ele alındı.

Toplantıda, Erdoğan’ın Uygur Türklerinin Çin’in eşit vatandaşları olarak huzur, hürriyet ve refah içerisinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkati çekmiş olduğu, Türkiye’nin Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygısını dile getirmiş olduğu kaydedildi.

Erdoğan, toplantıda, bu senenin Türkiye ile Çin arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 50’nci sene dönümü bulunduğunu hatırlatarak, bu mühim sene dönümlerini iki ülke arasındaki köklü dostluğa yakışır bir halde kutlamak istediklerini beyan etti.

İki ülke içinde yöresel ve küresel ekonominin ve diplomasinin tüm alanlarında geniş bir iş donanması potansiyeli olduğuna işaret eden Erdoğan, Üst Düzeyli Ortak Emek verme Grubu’nun iki ülke arasındaki iş donanmasına büyük ivme kazandıracağını altını çizdi.