Erdoğan: Hepimiz demokratlık görüntüsü altında faşistlik yapmıyoruz

0
22
Recep Tayyip Erdoğan

Hatay’da toplu açılış törenine katılan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Hepimiz demokratlık görüntüsü altında faşistlik yapmıyor, her insanın hakkını, hukukunu, özgürlüğünü güvence dibine alıyoruz” iddiasında bulunmuş oldu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hatay’da stadyum, BOTAŞ Ertuğrul Gazi Yüzer Depolama ve Gazlaştırma tesisi, MOBSAN Endüstri Sitesi ve yapımı ile tamamlanan öteki projelerin açılış töreni öncesi Hatay Stadyumu’nun önünde kendisini bekleyenlere seslendi.

“Hatay Stadı, 26 bin 600 izleyici kapasitesi ile bu sene başarıyla da geçindiren bir sürem oldu” ifadelerini kullanan Erdoğan, TOKİ tarafınca meydana getirilen stadın, “Hatayspor’un coşkusuyla şenleneceğine inandığını” dile getirdi.

Erdoğan, arkasından Ertuğrul gemisiyle alakalı konuşarak şunları söylemiş oldu:

“Hizmete alma sevincini paylaşacağımız bir mühim öteki yatırım da BOTAŞ’ın Dörtyol Terminali’ndeki yüzer LNG tesisine haiz Ertuğrul gemisidir. Kendi sınıfında son teknoloji ile inşa edilen Ertuğrul Gemisi, günlük 28 milyon metreküp kapasitesi ile gazlaştırma işlemi yapabilecektir. Kendi bayrağımızla hizmet verecek Ertuğrul’un gazlaştırma kapasitesi itibarıyla ülkemizin doğalgaz ihtiyacının yüzde 10’undan fazlasını karşılama kapasitesine haizdir. Bilhassa kış aylarındaki dalgalanmalara karşı ülkemize mühim bir elastikiyet elde edecektir. Karadeniz’de keşfettiğimiz doğalgazı 2023 yılından itibaren kullanmaya başladığımızda bunun esnekliği oldukca daha çok artacaktır.”

“MOBİLYACILAR SİTESİ ÖNEMLİ BİR ATILIM”

Antalya Mobilyacılar İhtisas Endüstri Sitesi’nin ‘mühim bir atılım’ bulunduğunu korumak için çaba sarfeden Erdoğan, “Şehrin çeşitli bölgelerinde ve verimsiz şartlarda çalışan mobilyacılarımız toplam 200 bin metrekare alana haiz bu alanda üretime devam edecektir” diye konuştu.

AKP’li Cumhurbaşkanı, kendi iktidarları döneminde Hatay’a 35 milyar lira yatırım yaptıklarını iddia ederek, laflarını şöyleki sürdürdü:

“Eğitimde 8 bin 800 yeni tane sınıf yaptık. İkinci devlet üniversitesi olarak İskenderun Teknik Üniversitesi’ni bizler kurduk, yurt binaları açtık. Toplamda 2 bin 350 fert kapasiteli yeni yurtları da açacağız. Şehrimize 44 tane spor tesisi ve gençlik merkezleri ile 26 bin 600 kapasiteli Hatay Stadyumu’nu da bizler kazandırdık. Şu kapalı spor salonunu da en yakın zamanda bitirip bunu da Hatay’a kazandırıyoruz.”

“HATAY İÇİN 6 MİLLET BAHÇESİ ÇALIŞMASINI BAŞLATTIK”

“Hatay’a meydana getirilen yardım miktarını 1.3 milyar liraya ulaştırdık” iddiasında bulunan Erdoğan, toplamda 455 kapasiteli 4 hastane ile 23 sıhhat tesisinin inşaatının devam ettiğini belirtti.

Erdoğan, İskenderun Devlet Hastanesi’nin de çalışmalarının sürdüğünü kaydederek, “Hatay için 6 ulus bahçesi çalışmasını başlattık. Birini bugün hizmete veriyoruz, kalanları da en yakın zamanda tamamlanacak. Bölünmüş yol uzunluğunu 502 kilometreye bizler çıkardık. Hatay Havalimanı’mıza senelik 4 milyon yolcu kapasiteli terminal binasını bizler kazandırdık” dedi.

“HERKESİN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ TEMİNAT ALTINA ALIYORUZ”

Peşinden siyasal değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, “Türkiye’yi küresel sistemin en sıralarına çıkarmak için girdiğimiz her mücadelede bunlar önümüze çıktı” dedi.

Erdoğan “Hepimiz demokratlık görüntüsü altında faşistlik yapmıyor, her insanın hakkını, hukukunu, özgürlüğünü güvence dibine alıyoruz. Şundan dolayı bizler bu millete aşkla bağlıyız” gibi konuştu.

“Tescilli Türkiye düşmanlarının peşine düşerek ülkenin geleceğine talip olmaya kalkanların sonu hüsrandır” ifadelerini kullanan AKP’li Cumhurbaşkanı, laflarını şöyleki noktaladı:

“Geçtiğimiz günlerde Şuşaya giderek oradaki kardeşlerimizin reha sevincine ortak olduk. Şimdi aynı yaklaşımla başka yerlerde, yeni adımların hazırlıkları içindeyiz. Şayet Türkiye, dışarda böylesine kuvvetli bir emniyet kuşağı oluşturamazsa vatan toprakları içerisinde bizlere ne rahatlık verirler ne huzur yaşatırlar.”

Konuşmanın arkasından tesislerin açılışına geçildi.