Erdoğan: Çözüm dönemini hepimiz sonlandırmadık, HDP’nin gizli saklı gündemi sonlandırdı

0
20
Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bismil Ovası Tarımsal Sulama Tesisleri, Diyarbakır Tekstil OSB 30 Yapınak, 4. Otosanayi Sitesi ve yapımı tamamlanan öteki projelerin açılışında açıklamalarda bulunmuş oldu.

Erdoğan, Diyarbakır Cezaevi’ni boşaltılarak kültür merkezi olacağını duyurdu.

“Evet, çözüm dönemini hepimiz başlattık fakat sonlandıran hepimiz olamadık. HDP’nin art niyeti ve gizli saklı gündemi sonlandırdı” diyen Erdoğan, “Dün akan kanı sürdürmek için çözüm dönemini baltalayanlar şimdi CHP ile iş donanması yapıyor. Tek dertleri var, o da Erdoğansız, AK Partisiz bir Türkiye” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyleki:

– Sizler başkalarının evlatlarını dağa, ölüme gönderenleri bildiğiniz gibi. Oysa Diyarbakır tarih süresince hep uygarlık, sulh, rahatlık ve rahatlık şehri olmuştur. Bir zamanlar Türkiye’nin ilk 5 endüstri şehrinden biri Diyarbakır’dı. Sonrasında bölgeye bir terör felaketi çöktü.

– AK Parti’yi kurduğumuzda buraya gelmiş olarak karşılaştığımız her insana “İktidara geldiğimizde bizlerden ne istiyorsunuz?” diye sormuş oldum. OHAL’i kaldırın dediler. OHAL’i kaldırdık mı? Kaldırdık. Bizler ne dedik, ne yaptık. Onlar ne dediler, ne yaptılar? 2005’te size ne dediysek dün de oradaydık bugün de yarın da orada olacağız. Bizler bütün samimiyetimizle sulh, kardeşlik, çözüm, hak, hürriyet, demokrasi dedik. Sırtını size değil de PKK’ya dayayanlar size ne yapmış oldu?

– PKK terörü bu bölgenin başına gelmiş en büyük felakettir. Kürt kanlarını PKK dökmedi mi, köyleri PKK yakmadı mı? 13-14 yaşındaki Kürt kızlarımızı dağa kaçıran Kandil’dekiler değil mi? Bunlarda ne edep ne de namus var.

– KCK, PKK, PYD, HDP’siyle hep beraber benim Kürt kardeşlerimin iliğini sömüren bu çete, son bin senedir bu bölgenin, bu halkın başına gelmiş en büyük musibettir.

‘HDP demokrasi düşmanı ve istismarcısıdır’

– Hangi demokraside, devletin yatırım, hizmet için gönderilmiş olduğu ödenekler yollara mayın döşemek için kullanılır?

– HDP demokrasi savunucusu değil, demokrasi düşmanı ve istismarcısıdır.

– Geçmişte upuzun bir devre ismi zulümle, işkenceyle, insanlık dışı muameleyle anılan Diyarbakır Cezaevi’ni yakında boşaltıyor, kültür merkezi olarak hizmete sunuyoruz.

– Bunlar 1980 öncesi marjinal ideolojilerin söylemleri. Dünyada bu yaklaşım kaldı mı diye baktığımızda Şimal Kore, Kandil ve Kobani’de kaldığını görüyoruz.

– Çözüm dönemini niye başlattık, anneler ağlamasın, akan kan dursun, her inançtan insanıyla kardeş olsun dedik. Tuzağa düşmediğiniz için her birinize şükranlarımı sunuyorum. Evet, çözüm dönemini hepimiz başlattık fakat sonlandıran hepimiz olamadık. HDP’nin art niyeti ve gizli saklı gündemi sonlandırdı.

– Hiç bir vakit meşru demokratik hukuk düzeni içerisinde bürokrasi yapmayı düşünmediler. Tanrı için söyler misiniz? Dünyada hangi devlet buna müsaade eder. Hangi hukuk, hakkaniyet, vicdan buna göz yumar. Hala sulh, kardeşlik, hukuk, demokrasi diyorlar. Siz bu kavramları son olarak ağıza alacak kişilersiniz ey HDP. Kendinizden olmayanlara yaşam hakkı tanımadınız.

–  Kardeşlerim ne diyorlar, hadi sıkıysa söylesinler. Bizim PKK ile işimiz yok diyorlar. O şekilde demiyorlar mı? Bunların işi gücü asılsız. Ortağı CHP. Onun da işi gücü asılsız. Devamlı yalandan mağduriyet. Siz değerli üyelerimizin hak ve adalet duygularını kötüye kullanma etmeye çalışıyorlar. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bunların elindeydi. Tek bir ay bile ödenekleri gecikti mi? Hayır. Netice ne oldu, büyükşehir belediye başkanını adeta hesaba çektirdiler. Hesap sormadılar mı? Ne idüğü gayri muayyen birine Bodrum’da sorgulattırıp tokatlattırdılar. Kim yapmış oldu bunu HDP, PKK.

– Dün akan kanı sürdürmek için çözüm dönemini baltalayanlar şimdi CHP ile iş donanması yapıyor. Tek dertleri var, o da Erdoğansız, AK Partisiz bir Türkiye.

– HDP’nin İstanbul ve öteki şehirlerde CHP’ye verdiği desteğin sebebi ideolojik akrabalıktır.

– Bunların yapmadıkları hizmetleri bakanlıklarımız yapmak mecburiyetinde bırakıldı. Örgütün dağdan gönderilmiş olduğu çapulcuların karşısında bunlar hazır ola geçmediler mi? Kurumlarımız sizlere hizmet vermek için çalışmaya başlayınca yolların dibine bomba döşendiğini gördük. Bu tarz şeyleri görevden almazsak size ihanet etmiş olurduk. Belediyeye gelen her kuruş sizler için kullanılıyor.

– Bunların ne dediğine değil, ne yaptığına bakıyoruz. Seçimlerde “Seni başkan yaptırmayacağız” diye ortalığı inletenlerin Yasin Börü’nün kanının hesabını verdiklerini gördünüz mü? Yasin’i iyi mi alçakça öldürdüklerini bildiğiniz gibi değil mi? Bu iyi mi bir kindir? Bu iyi mi bir nefrettir.? Bıraktım Kürdünü, Arabını, Acemini. Bu şekilde bir işlem iyi mi yapılabilir? Yasin’in kendilerinden olmamasıdır. Bu zulme ortak olan hepimiz cezasını çekecektir.

‘Tek dertleri, Tayyip Erdoğansız ve AK Partisiz Türkiye’

– Bunlar utanmadan sıkılmadan Ermeni soykırımı yalanını kabul ettirmeye çalışıyorlar. Benliklerinden kopmuş bu güruhun sizlerle ilişkisi olabilir mi? Selahaddin Eyyübi’nin mirasının taşındığı bir yerde, zalim İsrail’le beraber benim Kürt kardeşimle ortak bir yanı olabilir mi? Ülkede ne kadar sapkın, sapık, marjinal öbek var onların emrine vererek sizlerle hangi müşterekleri paylaşıyor olabilir?

– Tek dertleri, Tayyip Erdoğansız ve AK Partisiz Türkiye. İşi gücü bırakıp bizimle uğraşıyorlar. Bitirdikleri tek hayırlı iş gördünüz mü? Göremezsiniz, zira yok. Diyarbakır’a rahatlık erişince neler olduğuna şahitsiniz. Akşam geç saatlerine kadar Diyarbakır’ın sokaklarındasınız. Niye emniyet var. Bu tarz şeyleri gördüğünüz her yerde yakalarına yapışın problem sorgulayın. Çözüm dönemini bitirmek için kim size direktif verdi. Bunu problem. Asılsız, dalavere, ikiyüzlülükle karşınıza çıkıp sizleri oyalamasınlar.

– Bu coğrafyayı beraber medeniyetimizin beşiği haline getirdik. İnşallah tekrar beraber 2023, 2053 vizyonuna kavuşturacağız. Türkiye tarihinin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini bizim dönemimizde yaşamıştır. Ülkemizin 81 vilayetinin tamamına da cumhuriyet tarihinde yapılanların 10 katı asır atlattık. 10 yılda Diyarbakır’a 46 katrilyon lira yatırım yaptık. 6250 tane sınıf kazandırdık. Yurt kapasitemizi 5300’e çıkardık. 33 bin izleyici kapasiteli Diyarbakır Stadyumu’nu hepimiz yaptık.

– Merkez ve ilçelerimizdeki faaliyetlerden 248 bin gencimizin istifade etmiş olduğu gençlik merkezi inşa ettik. 12 milyar lira toplumsal yardım aktardık. 19 hastaneden oluşan 48 tane sıhhat tesisi inşa ettik.

– Şimdi sizlere kim bilir bakanım müjdeyi vermiştir fakat Diyarbakır 1000 yataklı Kayapınar Kent Hastanesi’nin imal ihalesini 19 Temmuz’da gerçekleştiriyoruz. Hastanemizin şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 18570 mesken projesini yaşam geçirdik. 2705 toplumsal mesken yapımına devam ediyoruz. Ulus bahçelerinden Diyarbakır’da toplam büyüklüğü 396 bin metre kare olan 6 tane projemiz var.

– Terör sebebiyle büyük zarar bulan Sur ilçemizi ve Suriçin’i adeta baştan sona tekrar yaptık, yapıyoruz. Mesken projelerimizi, altyapı, üst yapı ve restorasyon çalışmalarımızı bitirme aşamasına geldik.

– (CHP’nin Şark Masası faaliyetleri) “Yeni bir adım atıyorlar, ‘Şark Projesi.’ Neredeydiniz bugüne dek. Bizler, bugüne dek ne doğudan koptuk ne cenup doğudan koptuk.