Erdoğan: Birleşik Arap Emirlikleri ile ilişkilerimizi askıya alabiliriz

0
27
Tayyip Erdoğan

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hz. Ali Camii’ndeki cuma namazının ardından gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan, Filistin meselesine değinerek, “Abu Dabi’yle ilişkileri askıya alma ve büyükelçimizi çekme gibi adımlar atabiliriz” dedi.

Erdoğan, konuyla ilgili olarak Mısır’ı ve Suudi Arabistan’ı da eleştirdi. “Suudi Arabistan yanlış adımlar atıyor” diyen Erdoğan, İsral, Mısır ve Yunanistan’ın dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

Filistin’e yönelik baskılara da işaret eden Erdoğan, Abu Dabi (Birleşik Arap Emirlikleri) yönetimiyle ilişkilerin askıya alınabileceğini, büyükelçinin de geri çekilbileceğini söyledi. Erdoğan, Dışİşleri Başkanı’na bu yönde talimat verdiğini kaydetti.

Erdoğan’ın açıklamaları şöyle;

“ORUÇ REİS 23’ÜNE KADAR ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRECEK”

Sivil gemilerimize karşı yapılabilecek en ufak bir saldırıyı cevapsız bırakamayız. Ayın 23’üne kadar Oruç Reis çalışmalarını sürdürecek.

Temenni ederim ki sayın Şansölye, benden sonra Miçotakis’le de bir görüşme yaptı. Umarım onu da bize söylediği çizgiye getirmiş olur. Eğer Miçotakis bu konuda uluslararası hukuka uygun davranmazsa, kaldı ki Batı Trakya’da soydaşlarımızın mezarlarını taradılar. Biz soydaşlarımızın ölüsünü de dirisini de yalnız bırakmayız. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız.

“MISIR’I ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ”

Mısır’ı anlamakta zorlanıyoruz. Mısır bir taraftan benim istihbarat örgütüme, burada yanlış anlaşılmalar var bunları düzeltelim diyor. Şu anda istihbarat örgütlerimiz görüşmelerini devam ettiriyor. Mısır halkına karşı Türk halkının bakışı farklı. Bu iki halkın birbirine bakışının, Yunan halkıyla aynı olması mümkün değil. Bunu Mısır yöneticilerinin farkında olması gerekir.

Bu süreç içerisinde Suudi Arabistan’dan da yanlış adımlar atıyor. Bunu Dışişleri Bakanıma da söyledim.

Bunu da geçiyorum. İsrail’le şu anda gerek Mısır gerek Yunanistan arasındaki dayanışma, Filistine yönelik adım yenilir yutulur bir adım değil. Dışişleri Bakanı’ma talimat verdim, Abu Dabi’yle ilişkileri askıya alma ve büyükelçimizi çekme gibi adımlar atabiliriz. Filistin’i yedirmedik yedirmeyeceğiz.

“EKONOMİ KURULUNU TOPLAYACAĞIM”

Bu hafta içerisinde bir ekonomi kurulu toplamak suretiyle bir değerlendirme yapacağız. Bundan önce de aynı operasyonları bize yaptılar. Türkiye bu konularda güçlüdür, yere sağlam basıyor. Sağlam bir zemindeyiz, bu zeminde de devam edeceğiz.

OKULLARIN AÇILMASI KONUSU

Okulların açılması konusunda çalışmaları Bilim Kurulu yürütüyor. Onların aldığı kararlara bakanlarımız uymaya devam ediyor. Burada maske, mesafe ve temizlik kurallarına milletçe dikkat etmemiz lazım. Kendimize acıyorsak bunlara dikkat edelim.