Erdoğan, Ayasofya’ya hat tablosu bağışladı: “Müminler yalnız Allah’a güvensin”

0
54
hat tablosu

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, ibadethane dönüştürülen Ayasofya’ya üzerinde Al-i İmran suresinin bulunduğu bir hat tablosu bağışladı. Tabloda yer alan ayetlerde “Allah kendisine güvenenleri sever. Müminler yalnız Allah’a güvensinler” yazıyor.

Hattat Mehmet Özçay tarafından siyah zemin üzerine işlenen 234×350 santimetre büyüklüğündeki tabloda, Al-i İmran suresinin 159 ve 160’ıncı ayetleri yer alıyor.

İlk ve son satırı ‘celi nesih’, 2,3 ve 4’üncü satırları ‘celi sülüs’ cinsi olan tablo, cami içinde minbere yakın duvara yerleştirildi.

Söz konusu ayetlerin Türkçe anlamı ise şöyle:

ERDOĞAN’IN ADI ARAPÇA YAZIYOR

“Sen onlara Allah’ın lütfu sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş konusunda onlarla müşavere et, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever. Allah size yardım ederse artık sizi yenecek hiçbir kimse yoktur; eğer sizi yardımsız bırakırsa O’ndan sonra size kim yardım edebilir? Öyleyse müminler yalnız Allah’a güvensinler.”

Ayetlerin yanı sıra hattat ismi ve bağış tarihinin de yer aldığı tablonun en altında Arapça, “Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeniden ibadete açılması münasebetiyle Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’ne vakfedilmiştir” ifadesi bulunuyor.