Erdoğan, aşılama programını parasız yürüten İngiltere’nin ücretli aşı yaptığını söylemiş oldu

0
23
Tayyip Erdoğan

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “”Bugün İngiltere 100-150 sterlinle aşı yapıyor” iddiasında bulunmuş oldu. Erdoğan, İngiltere’nin ücretli aşı yaptığını iddia etse de ülkede Covid-19 aşılama programı parasız yürütülüyor.

Erdoğan, AKP Sakarya Esnetilmiş İl Haber alma Toplantısı’nda açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Bizler başkaları şeklinde makam ve mevki için değil hizmet için bulunuyoruz” diyen Erdoğan, “Bizler efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik” ifadelerini kullandı.

“Bugün İngiltere 100-150 sterlinle aşı yapıyor. Bizler ise parasız aşı yapıyoruz” diye konuşan Erdoğan, “Aramızdaki ayrım bu. Almanya’da 100-150 avro” benzer biçimde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki:

“Bizim siyasetimiz yapıt ve hizmet siyasetidir. Bizler siyasette, başkaları şeklinde makam ve mevki elde etmek için değil, millete ve memlekete hizmet etmek için bulunuyoruz. Bizler efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik. Bu iddiamızı lafta bırakmıyor, eserlerimizle, vizyon projelerimizle kanıtlama ediyoruz.

Türkiye bu salgını hamdolsun dünyada en başarı göstermiş biçimde yöneten ülkelerden biri olmuştur. Hiç bir alanda boşluk yahut kaos oluşmasına müsaade etmedik. Bugün İngiltere 100-150 sterlinle aşı yapıyor. Bizler ise parasız aşı yapıyoruz.

Aramızdaki ayrım bu. Almanya’da 100-150 avro. Bizler halkından aldığını halkına geri veren bir iktidarız. Salgına karşı aşı hikayesinde erken durum alarak mühim bir başarıya imza attık. 52 milyon doz aşıyı yurttaşlarımıza uyguladık. Kılıçdaroğlu başta olmak suretiyle CHP’lilerin ne gerek var söylediği kent hastaneleri salgınla mücadelenin adeta lokomotifi oldu.”

İNGİLTERE AŞILAMA PROGRAMINI ÜCRETSİZ YÜRÜTÜYOR

Erdoğan, İngiltere’nin ücretli aşı yaptığını iddia etse de ülkede Covid-19 aşılama programı parasız yürütülüyor.

BBC Türkçe’nin 25 Haziran tarihindeki haberine bakılırsa, 16 Ocak 2021’de Milli Esenlik Hizmeti NHS’in İngiltere şubesine ilişik web sitesinde piyasaya çıkan duyuruda, NHS ve emniyet güçlerinin, aşılama kampanyasından faydalanabilecek dolandırıcılara karşı bilinçlendirmek suretiyle bir kampanya başlattıkları açıklandı.

Ülkenin en üst seviye aile doktoru ve muhtelif emniyet müesseselerinin meydana getirdiği ortak açıklamada, Covid-19 aşısının yalnız NHS üstünden yapıldığı ve parasız olduğu, esenlik görevlilerinin aşı karşılığında hiç para istemeyeceği vurgulandı.

Izahat, birtakım dolandırıcıların bu yolla menfaat sağlama girişiminde bulunmuş olduğu haberleri üstüne yapılmıştı.

Esenlik Bakanı Matt Hancock da kampanya için meydana getirdiği açıklamada, “Bu pandemiden çıkış yolumuz aşılar. Sahtekarların bu dev takım çalışmasının altını oymasına izin vermememiz hayati önemde. Aşı için sizden hiç para istenmeyecek, aşı için sizinle münasebet kurulduğunda banka detaylarınız ve PIN kodunuz sorulmayacak” demişti.

Birleşik Krallık’ta Milli Esenlik Sistemi NHS’in verdiği öteki esenlik hizmetlerinden de herhangi bir ücret alınmıyor.