Erdoğan, Abbas ile görüştü: İsrail’in zulmüne sessiz kalmayacağız

0
17
Mahmud Abbas

Vahdettin Köşkü’nde Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile görüşen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye olarak İsrail’in, “Filistin’deki zulümlerine sessiz kalmadıklarını ve kalmayacaklarını” belirterek, İsrail’in işgal ve ilhak politikaları devam etmiş olduğu sürece bölgede kalıcı sulh ve istikrarın tesisinin olası olmayacağını söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından meydana getirilen açıklamaya nazaran, baş başa müzakere ve heyetler arası emek harcama yemeğinde, Türkiye ile Filistin ilişkilerini güçlendirecek adımlar ve yöresel gelişmeler ele alındı.

Erdoğan, Türkiye olarak İsrail’in, “Filistin’deki zulümlerine sessiz kalmadıklarını ve kalmayacaklarını” belirterek, İsrail’in işgal ve ilhak politikaları devam etmiş olduğu sürece bölgede kalıcı sulh ve istikrarın tesisinin olası olmayacağını söylemiş oldu.

Filistin’in iç uzlaşı periyodunu desteklemeyi de sürdüreceklerini dile getiren Erdoğan, ‘ikili ilişkilerin iktisat ve ticaretten kültür, öğrenim ve turizme her alanda pozitif yönde yönde seyretmesinden kıvanç duyduğunu’ açıkladı.

Erdoğan ile Filistin Devlet Başkanı Abbas başkanlığındaki heyetler arası emek harcama yemeğinde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ulusal İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalınca ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Sefer Turan yer aldı.

Filistin tarafında ise Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa, Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Riyad Malki, Sivil İşler Bakanı Hüseyin Eş-Şeyh, Diyanet İşleri Danışmanı Mahmud Habbaş, İstihbarat Başkanı Macid Ferec ve Diplomatik İşler Danışmanı Mecdi Halidi hazır bulunmuş oldu.