Emine Erdoğan: Müsilaj hepimizi son aşama üzdü, inşallah en yakın zamanda bu problemi da atlatacağız

0
18
Emine Erdoğan

Emine Erdoğan, Roketsan’ın Lalahan Yerleşkesinde düzenlenen Sıfır Atık Belgesi takdim törenine katıldı.

Sıfır Atık Projesi’nin 2023 yılına kadar Türkiye’nin her yerinde yaygınlaşacağını belirten Erdoğan, “Bugüne dek 24.2 milyon ton geri kazanılabilir atık işlenerek ekonomiye kazandırıldı. Bu toplanan atıklardan 39 milyar lira ekonomik hasılat sağlandı” dedi.

Törende, Etraf ve Şehircilik Bakanı Murat Kuruluş, Müdafaa Sanayii Başkanı İsmail Demir, Roketsan Idare Kurulu Başkanı Faruk Yiğit de yer aldı. Emine Erdoğan, Roketsan’ın Türkiye’nin ulusal müdafaa alanında küresel bir erkek oyuncu olmasında mühim bir katkısı bulunduğunu belirtti.

Roketsan’ın müdafaa sanayinin oldukça kuvvetli bir aktörü olmasının yanında, toplumsal konuların da takip edeni bulunduğunu kaydeden Erdoğan, “Müdafaa sanayinde, hanımefendilerin güçlendirilmesi için yaptıklarıyla sektörde öncü konumdasınız. Bayan çalışanların, liderlik pozisyonlarında ve karar alma mekanizmalarında bulunduğunu görüyoruz. Bu hassasiyetin, hakikaten takdire şayan bulunduğunu düşünüyorum” dedi.

‘265 milyon ağaç kurtarıldı’

Emine Erdoğan, Sıfır Atık Projesi’nin 2023 yılına kadar Türkiye’nin her yerinde yaygınlaşacağını söyleyerek, “Ülkemiz genelinde, 97 bin kuruluş ve müessese binasında sıfır atık idare sistemi uygulanmaya başladı. Bugüne dek 48 bin kuruluş ve müessese binasına ‘temel düzen sıfır atık belgesi’ verildi. Bugüne dek 24,2 milyon ton geri kazanılabilir atık işlenerek ekonomiye kazandırıldı. Bu toplanan atıklardan 39 milyar lira ekonomik hasılat sağlandı. 3 milyon ton sera gazı salınımı önlendi ve 265 milyon ağaç kurtarıldı. Sıfır Atık projesi başladığında yüzde 13 olan geri kazanım oranımız, 2020’de yüzde 22.4’e terfi etti. İnşallah, 2023’te bu nispet, yüzde 35 seviyelerine ulaşacak. Oldukca kısa bir zamanda kat ettiğimiz şu yol bile, bizlere ne kadar oldukça şey konu alıyor değil mi? El ele verdiğimizde, ufak adımlarla, büyük bir dönüşümü başarabiliyoruz” diye konuştu.

Emine Erdoğan, ‘Dünya Ortak Evimiz’ lafının etraf projelerinin mottosunu oluşturduğunu belirterek, “İklim değişikliğinin tesirleri, dünya üstündeki herkesi ve her canlıyı eşit etkiliyor. İster yanı başımızda, talep eder dünyanın bir öteki ucunda olsun, her etraf felaketi istisnasız hepimizin felaketidir. Son günlerde denizlerimizi kaplayan müsilaj, hepimizi maalesef son aşama üzdü. Etraf ve Şehircilik Bakanlığımız üstün bir gayretle temizleme çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah en yakın zamanda bu problemi da atlatacağız. Şairlere esin olmuş Marmara Denizi ve ülke topraklarına birer mavi boncuk şeklinde serpilmiş akarsu ve göllerimiz insanlık mirasıdır. Bu bilinç, ülkemizin eşi olmayan doğasını korumada tek formülümüzdür” ifadelerini kullandı.

‘Parklarımız çekirdek kabuklarıyla kaplı’

Her insanın bireysel hayatında yapacağı küçük değişimlerle çevreye büyük katkı sunabileceğini söyleyen Emine Erdoğan, “Bakın yeni bir araştırmaya bakılırsa, okyanusları kirleten plastiğin yemek ve meşrubat ambalajlarından oluştuğunu söylüyor. Şimdi havaların ısınmasıyla, piknik alanı, kumsal kenarı şeklinde yerlerde atılan çöplerde büyük bir artış var maalesef. Parklarımız, çekirdek kabuklarıyla, yemek meşrubat paketleriyle kaplı. Bunlar son aşama üzücü ve hazin manzaralar. Lütfen, çöpümüzü fırlatıp attığımız toprağın ve denizin de evimiz, yuvamız ve vatanımız bulunduğunu unutmayalım” dedi.

Erdoğan, konuşmasının arkasından Roketsan Idare Kurulu Başkanı Yiğit’e ve Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci’ye ‘Sıfır Atık Belgesi’ni verdi.