Emekçiye kaşıkla, banka yöneticisine kepçeyle

0
28
para

Kadrolaşma ve çift ödeme iddialarıyla gündeme gelen amme kurumlarındaki maaş saltanatı, gelir adaletsizliğini bir defa daha gözler önüne serdi. 2017 senesinde 8 bin TL olan Emlak Bankası Idare Kurulu Üyeleri’ne ödenen ücret, 2018 senesinde 15 bin TL’ye, 2019 senesinde 16 bin TL’ye, 2020 senesinde ise 18 bin TL’ye çıkarıldı. Idare heyeti üyelerine ödenen tutara meydana getirilen iki senelik zam yüzde 125 oldu.

Türkiye İhracat ve Kredi Bankası A.Ş. ile Türkiye Emlak ve Katılım Bankası A.Ş.’nin mali hesapları TBMM KİT Komisyonu’nda incelendi. Toplantıya, Emlak Bankası Idare Kurulu Üyelerine ödenen ücretteki artış damgasını vurdu.

ZAMMA DOYULMADI

İdarenin mali hesaplarına gore, idare heyeti üyeleri için 2017 senesinde aylık 8 bin TL ödeme yapılmış oldu. 2018 senesinde ise banka, her bir Idare Kurulu Üyesine ödediği tutarı iki kat artırarak 15 bin TL’ye çıkardı. 2018 senesinde 2017 yılına gore yüzde 100’ün üstünde zamlanan ücret, 2019 ve 2020 yıllarında ise sırası ile 16 bin TL ve 18 bin TL’ye fırladı.

Bankanın idare heyeti üyeleri için sağlanan ayrıcalıklar iki yılda yüzde 125 zam ile de sınırı olan kalmadı. Banka yönetimi, “Kredi komitesi üyelerine haricen yılda dört kez net refah hakkı verilir” sonucu aldı. Kararın arkasından, yedi benlik idare heyeti üyesinin altısı, “Kredi Komitesi üyeliğine” getirildi. Komisyonda laf alan CHP Mebus Atilla Sertel, kredi komitesi üyelerine maaş harici, yılda dört maaş ücretinde, 72 bin TL ödeme yapıldığı tespit ettiğini açıkladı.

Emlak Bank yönetiminde yer edinen kişilere meydana getirilen yüksek ödemeler yalnızca maaş ve refah hakkı ödemeleri de olmadı. CHP’li Sertel’in aktardığına gore, hususi bir bankadan Emlak Bank’a gelen Genel Müdür Deniz Aksu’ya on dört aylık hizmeti karşılığında 694 bin TL tazminat ödendi. Aynı devre vazife meydana getiren bir genel müdür yardımcısı da 217 bin TL tazminata, “Hak kazanmıştır.

SERTEL’DEN TEPKİ

CHP’li Sertel, idarenin idare heyeti üyelerine meydana getirilen yüksek ödemelere reaksiyon gösterdi. İki sene içerisinde meydana getirilen yüzde 125’lik zammı eleştiren Sertel, “Türkiye’de enflasyonu fazlaca düşük tutularak işçi ve işyar maaşları fazlaca imtina ile itina ile yüzde 7-8’lerde tutulurken, emeklilere yüzde 7-8 zam yapılırken sizin iki yılda yüzde 125 zam yapmanız gerçekten benim fazlaca dikkatimi çekti” ifadesini kullandı.

Türkiye Emlak ve Katılım Bankası A.Ş.’nin 2019 yılındaki hizmet alımları masraflarında 7,1 milyon TL ile reklam ve tanıtım masrafları ilk sırada yer aldı.