Ekonomik kriz AKP’yi yutuyor

0
25
Bahçeli ve Erdoğan

Meydana getirilen son emek verme ekonomik krizin seçmen yönelimi üstündeki tesirini ortaya koydu. Yurttaşlar ülkedeki en büyük probleminin ekonomik kriz bulunduğunu belirtirken Cumhur İttifakı’ndaki erime bir kere daha gözler önünde.

Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi 21-28 Haziran 2021 tarihinde Türkiye genelinde bir seçmen meyil araştırması gerçekleştirmiş oldu. 1008 fert ile online ortamda ve telefonla meydana gelen anket emek harcaması; İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Ağrı, Batman, Bitlis, Diyarbakır, Gaziantep, Kars, Mardin, Mersin, Şanlıurfa, Van, Antalya, Konya, Bursa, Muğla, Samsun ve Artvin kentlerinde yapılmış oldu. Anket neticeleri Cumhur İttifakı’ndaki erimeyi bir kere daha gözler önüne serdi.

BÜYÜK DÜŞÜŞ

“24 Haziran 2018’de gerçekleşen genel seçimlerde hangi partiye oy verdiniz?” sorusuna iştirakçilerin yüzde 36,7’si AKP derken “Bu pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna ‘AKP’ yanıtını verenlerin payı yüzde 29,3’te kaldı. Karşılaştırmalı ankette AKP’nin oy oranın yüzde 7,4 düşmüş olduğu görüldü.

ERDOĞAN KAZANAMAZ

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tekrar seçimleri kazanır mı?” sorusuna yurttaşların yüzde 49,7’si ‘hayır kazanmaz’, yüzde 24,9’u ‘evet kazanır’ ve yüzde 25,4’ü ise ‘kararsızım’ cevabını verdi.

Inceleme grubunda yer edinen katılımcılara “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarı göstermiş buluyor musunuz?” sorusuna verilen cevaplar ise şöyle: yüzde 58,3’ü ‘hayır’, yüzde 21,4’ü ‘kararsızım’, yüzde 20,2’si ise ‘Evet.’

“Sizce Türkiye’nin en mühim birinci öncelikli problemi nelerdir?” sorusuna verilen cevaplarda ise ekonomik kriz öne çıktı. Iştirakçilerin en mühim soruna yüzde 47,9’u ‘ekonomik kriz/işsizlik’, yüzde 16,1’i ‘Cumhurbaşkanlığı Sistemi’, yüzde 10,9’u ‘hukuk sisteminin mevcut durumu’, yüzde 8,9’u ‘demokrasinin olmayışı’, yüzde 7,2’si ‘Kürt problemi’, yüzde 4,6’sı “çatışma ve sertlik ortamı” ve yüzde 4,4’ü ise ‘muhalefetsizlik’ cevabını verdi.

Öte taraftan inceleme yurttaşların erken seçim istediğini ortaya koydu. “Erken seçim lüzumlu mi?” sorusuna iştirakçilerin yüzde 61,4’ü ‘evet’, yüzde 22,4’ü ‘hayır’, yüzde 16,2’si ise ‘kararsızım’ benzer biçimde cevap verdi.

“Sedat Peker’in iddiaları oy verme tercihinizi etkiledi mi?” sorusunun “24 Haziran 2018 genel seçimlerinde hangi partiye oy verdiniz?” sorusunun karşılaştırmasında AKP ve MHP seçmeni dikkat çekiyor. AKP’ye oy verdiğini belirten yurttaşların yüzde 10,3’ü Peker’in videolarından sonrasında “Hiç bir partiye oy vermeme sonucu verdim” dedi. Bu nispet MHP’de ise bu nispet yüzde 13,6. Öte taraftan iştirakçilerin yüzde 64,6’sı Peker’in iddialarının araştırılmayacağını düşünüyor.

ekonomik-kriz-akp-yi-yutuyor-895335-1.

***

ÇALIŞMALAR BİRBİRİNİ TEYİT EDİYOR

Meydana getirilen emek vermeyi değerlendiren Sosyo Politik Saha Araştırmaları Merkezi Genel Koordinatörü Yüksel Genç, “Son 1 senedir yaptığımız emek harcamalar birbirini teyit ediyor” dedi. “İktidar ittifakının yüzde 8-10 bandında bir oy kaybettiğine dikkat çeken Genç, “İktidar partisi yüzde 29’ları zor aşacak bir görünüyor. MHP’de yüzde 6 7 içinde dolaştığını görüyoruz. Tertipli bir şekilde muhalefeti meydana getiren partilerdeki minik de olsa artışlar dikkat çekiyor. Muhalefeti meydana getiren ittifakların devam etmesi halinde iktidarın önünde bulunduğunu görüyoruz” ifadelerini kullandı.

İki ittifakın da hükümet kurabilecek bir oy oranına haiz olmadığına belirten Genç şu ifadeleri kullandı: HDP bu oy dağılımında kilit durumda ve bu kilidi HDP seçmeni çözecek. Sedat Peker’in açıklamaları iktidardan oy kaçışına niçin oluyor. Hatta Gelecek ve Çare’dan daha oldukca oy kopardığını görüyoruz.”

***

FINANCIAL TIMES: DESTEK EN DÜŞÜK SEVİYEDE

İngiliz Financial Times gazetesi, Rize İkizdere’de taşocağına karşı savaşım eden civar halkının direnişiyle alakalı kapsamlı bir çözümleme hazırladı. Civar halkının görüşlerinden çıkarımlarda bulunulan haberde, “Ekonomik deforme, Erdoğan’a desteği bütün zamanların en düşük seviyesine getirdi” başlığı kullanıldı.
Anketlere gore ülke genelinde iktidardaki AKP’ye verilen desteğin azaldığına dikkat çekilen haberde, “Erdoğan’ın kalelerinden birindeki ender protesto, onun ekonomik idaresinden daha geniş bir hoşnutsuzluğu simgeliyor. Enflasyon son 4 senenin çoğunda çift haneli oldu ve işsizlik de yüzde 14 seviyelerinde” ifadelerine işaret edildi.

‘YANLIŞ POLİTİKA ÜLKENİN EKONOMİSİNİ VURDU’

AKP’ye verilen desteğin zamanı düşüş yaşadığının altı çizilen analizde, “Haziran ayında meydana getirdiği bir anket, AKP’nin oylarının yüzde 26’ya düştüğünü gösterdi. Ama son yıllarda acıklı bir halde enerjisini sağlamlaştırma emekleri; Batılı tecim ortaklarıyla arasını bozan agresif bir dış siyaset, yabancı yatırımcıları caydıran ve alışılmışın dışındaki ekonomik politikalar da dahil olmak suretiyle ülkenin maliyesini vurdu” yorumuna işaret edildi.
Analizde, Erdoğan Rize’de kahraman olduğu vurgulandı ve Rize’deki duyuru panolarında “Erdoğan’ın memleketine hoşgeldiniz” yazdığı da aktarıldı. 2018 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 79’unu almış olduğu 150 bin sözü geçen bölgede Cumhurbaşkanı’nın dev gibi görüntüleri binaları süslediği belirtilip “Sadece burada bile muhalif sesler ortaya çıktı” denildi.