Donald Trump’ın oğulları Cumhuriyetçi Parti’yi ‘omurgasız’ olmakla suçladı

0
46
Donald Trump Jr.

ABD Başkanı Donald Trump’ın oğulları Donald Trump Jr. ve Eric Trump Cumhuriyetçi Parti’yi babalarına yeterince destek vermemekle ve ‘omurgasızlıkla’ eleştirdi.

Seçim sürecinde babasının Parti içinden yeterince destek görmediğini söyleyen Trump’ın en büyük oğlu Donald Trump Jr. partiyi “zayıf” kalmakla, kardeşi Eric Trump ise partiyi “omurgasızlıkla” suçladı.

‘CUMHURİYETÇİLER NERDE!’

Eric Trump Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Cumhuriyetçiler nerede! Biraz omurganız olsun. Bu sahtekârlıkla mücadele edin” dedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Trump’ın oğullarının sert sözlerinin ardından partinin başka önde gelen isimleri Başkan’ı savunan açıklamalar yaptı. Trump’a yakınlığıyla bilinen Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, Fox News’ta katıldığı programda Trump’ın hukuki süreçler için oluşturduğu fona 500 bin dolar bağış yapacağını söyledi.

Trump’a destek vermek için Fox News’a katılan bir diğer siyasetçi Texas Senatörü Ted Cruz, Demokratların seçimi çalmaya çalıştığı yönündeki temelsiz iddiayı yineledi.

SONA YAKLAŞILDIKÇA PARTİ İÇİNDEKİ KOPUŞ ARTIYOR

Alabama’daki seçimleri kazanacağı tahmin edilen Senatör Tommy Tuberville de ABD’deki seçim kanunları çerçevesinde kurallara uygun bir uygulama olan postayla gönderilen oyların sayımının Biden lehine yapılmış bir usulsüzlüğün kanıtı olduğu yönündeki komplo teorisini paylaştı.

Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen isimleri eski başkan adayı Utah Senatörü Mitt Romney ve Maryland Valisi Larry Hogan, Trump’ı demokratik sürece zarar vermekle eleştirmişti.

ABD kamuoyu, Trump cephesinden gelen bu çıkışların nedenini, seçim sonuçlarındaki farkın hızla açılmasına ve bunun da parti içindeki kopuşu hızlandırmasına bağlıyor.