Diyanet’in yeni hedefi üniversiteler

0
10
Diyanet

Her mevzuda söyleyecek lafı olan Diyanet, her gün yeni bir karara imza atıyor. Erbaş toplumsal medyadan üniversitelerde, talebe yurtlarında, cezaevlerinde, hastanelerde Kuran kursu açacaklarını duyurdu.

AKP’nin siyasal figürü haline gelen Diyanet, ülkenin dört bir tarafındaki açılış ve toplantıları kaçırmıyor. İktidardan almış olduğu cesaretle attığı her adımla laikliği hedef almaktan geri durmuyor. Midye ve karides helal değildir çıkışıyla ve aleni büfede israfa kaçmayın fetvasıyla sofralarımıza kadar müdahale edebiliyor. AKP’nin toplumsal medyaya yönelik düzen hazırlığı kritik edilmeye devam ederken sözünü esirgemeyen Erbaş, “Dijital dünya gence kul bulunduğunu unutturuyor” diyerek öne atılıyor. Sadece toplumsal medyayı hedef alan Diyanet, 81 il müftülüğüne gönderilmiş olduğu makale ile “Başkanlığın toplumsal medyada yayınladığı içerikleri paylaşın” diyerek tanınırlığın artırılması için toplumsal medyadan yararlanmaktan geri kalmak istemiyor. Diyanet’in son açıklaması da Kuran kursları açarak camianın her alanında sözünü anlatmaya devam edeceğine işaret ediyor.

Pandemi sebebiyle okullarda karşı karşıya eğitimin aksadığı dönemde, Kuran kurslarının bir devre sonrasında açılması eleştirilere sebep olmuştu. Kuran kurslarının Ağustos ayına ait verilerini açıklayan Erbaş, bu sene düzenlenen yaz Kuran kurslarında 1 milyon 906 bin 615 kişini Kuran-ı Kerim eğitimi aldığını aktarmıştı. Kuran kurslarına ait meydana getirilen açıklamaya bakılırsa; “5 Temmuz 2021-20 Ağustos 2021 tarihleri içinde, toplam 81 bin noktada meydana gelen kurslarda, 110 bin din adamı vazife yapmış oldu.”

Diyanet’e ayrılan bütçenin her geçen sene artış göstermesi dikkat çekerken, ödeneklerin nerelerde kullanıldığı şüphesi de devam ediyor. 7 bakanlığın ve 13 başkanlığın bütçesini geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın istediği ek karşılık eleştirilere sebep olmuştu. 2021 için 13 milyar lira bütçe ayrılan Diyanet, “Müessese bütçesinin her sene ortalama yüzde 96-97’si personel giderlerinden oluşmakta, yüzde 3-4’ü ile hizmetler icra edilmektedir. Yurt içi ve yurt haricinde geniş bir coğrafyada yasal görevlerimizi tam anlamıyla ifa edebilmemiz için, personel gideri dışındaki cari giderler ve yatırım ödeneğinin artırılması gerekmektedir” diyerek bütçeden ek karşılık istemişti.

D GRUBU NEDİR?

Amme kuruluş ve kuruluşları öncelikli olmak suretiyle eğitim-öğretim yılı içinde en çok bir sene süreli açılacak olan gündüzlü kurslardır. İhtiyaç olması halinde lüzumlu şartları taşımak kaydıyla D grubu gündüzlü ya da yatılı Yaz Kuran Kursları açılabilir.

diyanet-in-yeni-hedefi-universiteler-921575-1.