Diyanet medya imparatoru oldu

0
20
Diyanet

Son dönemdeki çıkışlarıyla AKP’nin siyasal figürü haline dönüşen, lüks otomobil düşkünü Ali Erbaş’ın başlangıcında olduğu Diyanet İşleri Başkanlığı 30 yeni personel alımı için harekete geçti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Merkez Teşkilatı’nda görevlendirilecek kişilerin içinde prodüktör, yönetmen ve spikerlerin olacağı bildirildi.

DİYANET SEKİZ PRODÜKTÖR ALACAK

Diyanet, kameraman, prodüktör, spiker, montajcı, yönetmen, ses kayıtçı ve ışıkçı alacak. Personel alım ilanına KPSS 2020’den minimum 60 puana haiz olanlar başvurabilecek. Sunuculuk ve spikerliğe başvurmak isteyenlere MEB onaylı 80 saatlik sunuculuk ve spikerlik kursu şartı koşuldu.

İlana 24 Eylül’e kadar başvurulabilecek. Ön müracaat için ise adres, il veya ilçe müftülükleri olacak. İlana başvuran aday sayısının üç katı kadar aday, sözlü sınava çağrılacak. Sözlü sınavda 70 puanlık, “Mesleki kabiliyet”, 15 puanlık, Genel kültür ve ilmi teknolojik gelişmelere sarahat”, 15 puanlık, “İfade, muhakeme gücü, temsil ve ikna kabiliyeti” incelenecek.

PROGRAMLARA 1 MİLYON TL

Ekibine prodüktör, yönetmen ve kameraman katmak için harekete geçen Diyanet, Ramazan ayında Dolmabahçe Camii önüne bağlanan tekneden icra ettiği, “İftarı Beklerken” canlı yayını için 485 bin TL harcadı. Ayasofya’dan meydana getirilen, “Sahur Bereketi” isimli programın canlı gösterim ihalesinin maliyeti ise 635 bin TL oldu.

Öte taraftan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün, siyasi figür haline dönen Erbaş’ın Diyarbakır’da katılmış olduğu bir programda telefonla arayarak yurttaşlara hitap etti. Başkanlığı üstünde ‘spekülatif olayların’ cereyan ettiğini iddia eden Erdoğan, “Doğal ki bu vakalar beni de ciddi manada üzüyor. Ama siz değerli ziyaretçilerimizin birlik, birliktelik, dayanışma, kardeşlik içinde duruşunuz inanıyorum ki o grupların, arzuları istikametinde devamına inşallah fırsat vermeyecektir” dedi.

Ali Erbaş ise görüşmede icra ettiği konuşmada, “Bir asırdır coğrafyamızda uygulanan fitne ve kurmuş oldukları pis senaryolar tutmadı” ifadelerini kullandı.

***

Diyanet’ten ‘aleni büfe’ fetvası: Aşırıya kaçmadan almak helal

Diyanet İşleri Başkanlığı, aleni büfe için, “Ulu Tanrı’ın kendisine mali yönden geniş imkân verdiği kimselerin, otellerdeki aleni büfelerden, yenmesi ve içilmesi dinen helal olan şeylerden çeşit çeşit, aşırıya kaçmadan almaları helaldir ve israf sayılmaz” fetvası verdi. ANKA’nın haberine gore, Ankara ve İstanbul’da 3 ayrı misafirhanesi olan Diyanet İşleri Başkanlığı, bu yerlerde aleni büfe kahvaltı da veriyor. Bu misafirhanelerde standart kahvaltı 30 lira, aleni büfe kahvaltı için 40 lira isteniyor. Diyanet, son olarak ‘Meal Imla Stratejileri Çalıştayı’nı 5 yıldızlı Metropolitan Otel’de aleni büfe yiyecek eşliğinde gerçekleştirmişti.