Dışişleri’nden Ermenistan’a ‘Doğu Akdeniz’ tepkisi: Hadsizlik ve sorumsuzluk örneği

0
22
Dışişleri Bakanlığı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Ermenistan’ın Doğu Akdeniz ile ilgili açıklamalarına ilişkin, “Yeni bir hadsizlik ve sorumsuzluk örneği” dedi.

Aksoy, “Ermenistan’ın Sevr hakkındaki provokatif açıklamasının ardından, bu kez de Doğu Akdeniz ile ilgili fikir beyan etmesi yeni bir hadsizlik ve sorumsuzluk örneğidir” ifadesini kullandı.

‘ERMENİSTAN KENDİNİ BÖLGEDE HAK SAHİBİ SANIYOR’

“Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Fransa’dan sonra, herhangi bir denize kıyısı olmayan Ermenistan’ın da kendini bölgede söz hakkı sahibi sanması, Türkiye’ye karşı kurulmaya çalışılan sinsi ittifakın boyutlarını gözler önüne seriyor” diyen Aksoy, şunları kaydetti:

“Her ne olursa olsun, Türkiye Doğu Akdeniz’de kendisinin ve Kıbrıs Türklerinin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını korumaya kararlılıkla devam edecektir. Bunu engellemeye hiçbir şer ittifakının gücü yetmez. Aksini düşünenler tarihten ders almamış demektir. Bu vesileyle tüm imkanlarımızla kardeş Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu da hatırlatmak isteriz.”

NE OLMUŞTU?

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Zograb Mnatsakanyan’ın Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Kıbrıs Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile telefonda görüştüğünü, görüşmelerde Doğu Akdeniz’deki durumun ele alındığını bildirmişti.

Açıklamada, “Muhataplar, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz bölgelerindeki son olaylara ve Türkiye’nin kışkırtıcı eylemleri sonucunda bölgede tırmanan gerginliğe değindi. Mnatsakanyan, bu bağlamda Ermenistan’ın Yunanistan ve Kıbrıs’a koşulsuz desteğini yineledi ve durumun barışçıl bir şekilde çözüleceğini umduğunu dile getirdi” denilmiş, ayrıca tarafların ikili ve çok taraflı formatlarda işbirliği konusunda görüşlerini paylaştıkları ifade edilmişti.