Dışişleri Bakanlığı: Irak’ı ilkeli bir tutum takınmaya davet ediyoruz

0
25
Dışişleri Bakanlığı

Irak’la yaşanan gerginlik üzerine Dışişleri Bakanlığı’ndan yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Irak’ı ilkeli bir tutum takınmaya davet ediyoruz” denildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Ülkesinde bulunan PKK unsurlarına karşı gerekli önlemleri almak öncelikle Irak’ın sorumluluğundadır” ifadelerine yer verilerek, “Irak’ı ilkeli bir tutum takınmaya davet ediyoruz” denildi.

Irak ile işbirliğine hazır olunduğu kaydedilen açıklamada, “Ancak Irak’taki PKK varlığına göz yumulmaya devam edilmesi halinde ülkemiz sınırlarının güvenliği için nerede olursa olsun gerekli göreceği tedbirleri şimdiye kadar olduğu gibi almakta kararlıdır” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Yıllardır Irak’ta yuvalandığı bölgelerden ülkemize yönelik saldırılarda bulunan PKK terör örgütü, Irak’ın egemenliği, toprak bütünlüğü, güvenliği ve istikrarına da meydan okumaktadır.

Ülkesinde bulunan PKK unsurlarına karşı gerekli önlemleri almak öncelikle Irak’ın sorumluluğundadır. Bu hususta ülkemiz Irak ile işbirliğine hazırdır. Ancak Irak’taki PKK varlığına göz yumulmaya devam edilmesi halinde ülkemiz sınırlarının güvenliği için nerede olursa olsun gerekli göreceği tedbirleri şimdiye kadar olduğu gibi almakta kararlıdır.

Irak’ı bu doğrultuda gerekli adımları atmaya, bu durumu fırsat bilip ülkemize yönelik mesnetsiz iddialarda bulunan diğer bazı ülke ve bölgesel örgütleri de teröristleri cesaretlendiren ve terörle mücadelede çifte standart içeren yaklaşımlarına son vererek, ilkeli bir tutum takınmaya davet ediyoruz.”

IRAK VE TÜRKİYE ARASINDA YAŞANAN GERİLİM

Irak Dışişleri Bakanlığı, dün (12 Ağustos) bir açıklama yaparak, “Türkiye’nin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki Sidakan bölgesinde düzenlediği İHA saldırısında iki Iraklı yetkili ve bir Irak askeri öldürüldü” ifadelerine yer vermişti. Açıklamada ‘saldırı’ kınanırken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da yarın Bağdat’a düzenleyeceği ziyaretin iptal edildiği duyurulmuştu.