Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan Yunanistan açıklaması: Karşılığını alırlar

0
25
Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanlığı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, “Yunanistan’ın aklı selim davranması lazım. Oruç Reis gemimizi taciz etme gibi girişimlerde bulunmasın. Karşılığını alır” dedi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Türkiye her şeyden önce hiçbir ülkenin toprağında gözü olmayan bir ülkedir. Türkiye gittiği yere adalet götürür, barış için çaba sarf eder. Suriye’deki barış için ve 4 milyon Suriyeli göçmen için çabalarımızı görmezden gelip “Türkiye, Suriye’de” derseniz, bu bize haksızlık olur. Terör örgütüne karşı teslim olmamızı beklerseniz hayalci bir tutum olur. Bize yönelik bir tehdit olduğu zaman bununla mücadele ederiz. Türkiye, yabancı terörist savaşçılarla mücadele ederken çok iyi ancak PKK’yla mücadele ederken Türkiye Suriye’de.

Libya’da meşru hükûmetle çalışıyoruz. Bugün Türkiye’nin desteği olmasaydı savaş şehir içi bir savaşa dönüşecekti. Bugün Hafter bile ateşkes diyebiliyorsa bu sahadaki dengenin sağlanmasındandır. Libya hükûmetine eğitim, destek, danışmanlık veriyoruz. Oralarda askeri konuşlanma, ülkeyi ele geçirme gibi bir derdimiz yok. Siz, Hafter’e destek veren Fransa başta olmak üzere Mısır, BAE hatta Wagner grubuyla Moskova da destekliyor, bunlara “Niye destekliyorsunuz?” diye sormak yerine Türkiye’yi sorgularsanız haksızlık etmiş olursunuz. Her ülke kendi haklarını, çıkarlarını korumakla mükelleftir. Türkiye olarak bizim de yapmaya çalıştığımız budur. Kimsenin hilafına bir çaba içinde olmamız söz konusu olmaz”

BAE-İSRAİL ANLAŞMASI

“Filistin çok şiddetli bir şekilde karşı çıktı. Bu anlaşmayı desteklemek mümkün değildir. Esasen bu anlaşmanın amacı bugün hepimizin “ölü doğdu” dediğimiz sözde Yüzyılın Anlaşması’nı desteklemek için ABD’nin öncülüğünde yapılmış bir anlaşmadır. Bu anlaşma, aynı şekilde iki devletli çözümü adeta ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bu anlaşma BAE’nin de üyesi olduğu Arap Ligi’nin ve Arap Barış Planı’nın tek taraflı ortadan kaldırılmasını amaçlıyor. Burada Abu Dhabi tek taraflı bir şekilde Arap Barış İnsiyatifi’ni ortadan kaldırmaya çalışıyor.”