Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Ukrayna’yı ve düzeltim çabalarını desteklemeye devam edeceğiz

0
23
Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Litvanya‘nın başkenti Vilnius‘ta düzenlenen Dördüncü Ukrayna Düzeltim Konferansı’nda katılımcılara hitap etti.

Litvanya’ya ev sahipliği için teşekkür eden Çavuşoğlu, düzeltim yolunda Ukrayna ile dayanışma sergilemek için 4. defa forum kapsamında bir araya gelindiğini hatırlattı.

Çavuşoğlu, “Bu reformlarla daha kuvvetli ve müreffeh bir Ukrayna görmek istiyoruz. İyi bir düzeltim sürecinden geçmiş bir Ukrayna ile Donbas ve Katliam krizlerinin sonuçlarının üstesinden gelmek fazlaca daha basit olacaktır” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 2014’te çıkan Maidan vakalarından bu yana; ülkenin siyasal, emniyet ve ekonomik zorluklar yaşadığını vurgulayan Çavuşoğlu, “Bu zorluklara karşın Ukrayna hükümeti, iddialı bir düzeltim gündemi başlattı. Bu reformları sürdürmek için iki temel faktör vardır; sadelik ve müessir tatbik” diye konuştu.

Çavuşoğlu, reformların Ukrayna halkı için ortaya koyduğu somut sonuçlardan duyulan memnuniyeti dile getirdi.

Reformun, bürokrasinin her düzeyinde görülmesinin ve yönetimin de bu sürece misal olmasının önemine işaret eden Bakan Çavuşoğlu, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Ukrayna hükümetine, başlattıkları reformdan ötürü kutlama ve takdirlerini sundu.

‘Egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruyabilen bir ukrayna istiyoruz’

Çavuşoğlu, Katliam Tatarlarını “yerli halk” statüsünde tanıdıkları için de Ukrayna Parlamentosunu ve yönetimini kutlama ederek şöyleki devam etti:

“Bu adımlar, Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik ailesiyle birleşme çabalarını güçlendiriyor. Sadece Ukraynalı dostlarımızın da kabul etmiş olduğu şeklinde birçok alanda hala gelişmeye yer var. Düzeltim, devamlı bir çabadır zira değişiklik süreklidir. Bu yüzden süreklilik, başarı göstermiş bir düzeltim gündeminin mühim bir unsurudur.”

Reformlardan ilkin daima iç ve dış zorluklarla karşılaşıldığını belirten Mevlüt Çavuşoğlu, “Kuvvetli bir hüküm ile yatırımcıların haklarının korunması, devamlı direkt yabancı ana para akışı için önemlidir” değerlendirmesini yapmış oldu.

Çavuşoğlu, yolsuzlukla savaşım ve oligarşileşmenin, düzeltim süreçlerinde karşılaşılan ciddi zorluklar olduğuna dikkati çekti.

Daha kuvvetli ve bağımsız bir Ukrayna inşa etmek için NATO-Ukrayna iş birliğinin gelişmesinin önemine işaret eden Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Kendi halkına kuvvetle güvenen, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruyabilen bir Ukrayna istiyoruz. Bu nedenle Ukrayna’yı ve düzeltim çabalarını desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin de gelecekteki Ukrayna Düzeltim Konferanslarından birine ev sahipliği meydana getirmeye hazır bulunduğunu söylemiş oldu.