Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, çiftçilere traktör dağıtım töreninde konuştu

0
16
Mevlüt Çavuşoğlu traktör

Antalya’da çiftçilere traktör dağıtım törenine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı. Kendisi için traktör dağıtımının ‘çok büyük’ bulunduğunu söyleyen Çavuşoğlu, tarımda girdi maliyetleriyle alakalı açıklamalar yaparak çiftçilere moral vermeye çalıştı.

Törene hükümet kanadından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldı. Dişleri Bakanı Çavuşoğlu, meydana getirdiği konuşmada, Manavgat’ta 28 Temmuz’da çıkan orman yangınının ortalama 11 gün sürdüğünü ve vatandaşların evleri, eşyaları, ziraat alanları, hayvanları, traktörleri, ahırları ve günlük gereksinimleri olan birçok şeyin yandığını hatırlattı.

Çavuşoğlu, şöyleki devam etti:

“Antalya’da toplam 25 traktör yandı. Cumhurbaşkanımız, Endüstri ve Teknoloji Bakanımıza direktif verdi. Endüstri ve Teknoloji Bakanımız da gereğini yapacağını söylemiş oldu. Birkaç gün içinde 4 traktör geldi. Bir vatandaşımız traktörünün kaydının dahi olmadığını söyleyerek, traktör almaktan feragat etti. 4 vatandaşımız da yeni traktör almak yerine, yanmış traktörlerinin bedellerinin ödenmesini istedi. AFAD, bu bedelleri çiftçilerimize ödedi. Manavgat’ta bugün geri kalan 16 traktörün dağıtımını yapıyoruz.”

“TRAKTÖR DAĞITIMI BENİM İÇİN ÇOK ANLAMLI”

Traktör dağıtım töreninin kendisi için oldukca anlamlı bulunduğunu anlatım eden Çavuşoğlu, kendisinin de ziraatçi evladı bulunduğunu ve enstruman sürmeyi traktörde öğrendiğini, çocukluğunda hep tarlada traktörlerle çalıştığını söylemiş oldu. Manavgatlılar ile oldukca ciddi dayanışmalarının olduğuna değinen Çavuşoğlu, şöyleki konuştu:

“Bu traktörleri bağışlama eden iki firmamıza teşekkür ediyoruz. 8’er traktörü çiftçilerimize bağışlama ettiler. Bu firmalarımız bu traktörleri kuvvetli bir halde üretiyorlar, yalnız bizim ülkemizde değil yurt haricinde da ihraç ederek ülkemize mühim bir gelir kazandırıyorlar. Afet başladığı süre devlet olarak yalnız sahada fiziken yoktuk, devlet bütün maddi imkanlarını seferber etti. Ikimiz de vatandaşımıza acele gereksinimleri için ilkin lüzumlu paraları aktardık.”

“ARKADAŞLARIMIZ MALİYETLER İÇİN ÇALIŞIYOR”

Çavuşoğlu, AKP iktidarı olarak devamlı çiftçinin yanında olduklarını öne sürdü. Çiftçilere ‘daha kuvvetli yardımcı vermeye devam edeceklerini’ özetleyen Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanımız tarımın, çiftçimizin önemini oldukca iyi biliyor. Bilhassa Cumhurbaşkanımızın bakanlıklara, alakalı kurumlara, çiftçimizin üstündeki yükün, şu demek oluyor ki girdilerin maliyetinin azaltılması yönünde talimatı var. Gübre, tohum, şeklinde bilhassa deva ve fuel oil da aynı biçimde bir yüktür. Bu mevzularda alakalı arkadaşlarımız çalışıyor” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkasından Bakan Çavuşoğlu ve beraberindekiler, traktörleri çiftçilere teslim etti.