Daraltılmış liste beklentisi

0
94
HDP

HDP’li vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve parti kapatma söylemleri siyasetin nabzını yükseltti. Kulislerde dolaşan senaryolar ise, “Sınırlı sayıda milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılması, Başsavcılık kapatma davası açsa bile AYM’den kapatma kararı çıkmayacağı” yönünde

Özkan’ın birbirinden farklı iki ayrı açıklama yapması, AKP’nin MHP’nin isteklerini tam olarak karşılama planı olmadığı yorumlarına yol açtı. Farklı senaryoların döndüğü kulislerde, bölgedeki oy desteğini çok büyük ölçüde kaybeden AKP’nin, HDP’nin kapanması ile sonuçlanacak bir sürece sıcak bakmadığı, TBMM’deki dokunulmazlık dosyalarını da “seçerek” oylatacağı konuşuluyor. Buna göre ortaya çıkan farklı senaryolar ise şöyle:

► “Kobane olayları” nedeniyle 9 milletvekili hakkında TBMM’ye sunulan fezlekelerin Genel Kurul’a getirileceği, bu listedekilerin de tümünün dokunulmazlığının kaldırılmayacağı beklentisi dillendiriliyor. Edinilen bilgiye göre, iktidar partisi milletvekilleri, Kobane olayları sırasında parti yönetiminde yer alan bazı milletvekillerinin dokunulmazlığını düşürerek MHP’ye “sus payı” verecek.

► “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” gibi ağır suçtan yargılanması olası milletvekilleri arasında Fatma Kurtulan, Sezai Temelli, Serpil Kemalbay, Meral Danış Beştaş ve Hüda Kaya’nın yer aldığı ifade edildi. Eş Genel Başkan Pervin Buldan’ın ise olaylar sırasında parti yöneticisi olmaması nedeniyle bu liste dışında tutulduğu kaydedildi.

► Kulislerde, Yargıtay’ın incelemesinin “evrak isteme” ile sınırlı kalıp soruşturmaya dönmeyebileceği, dönüşse bile Anayasa Mahkemesi’nden kapatma kararı çıkmayabileceği beklentisinin ağırlık kazandığı konuşuluyor.