Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne halk ikna değil

0
20
Recep Tayyip Erdoğan Devlet Bahçeli

AREA inceleme şirketinin, haziran ayında icra ettiği son ankete bakılırsa, iştirakçilerin yüzde 37.5’i ülkenin idare sisteminin “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olması icap ettiğini belirtti. Kararsız olan ve “Sandığa gitmem” diyenlerin payı ise yüzde 15.9 çıktı.

Anket sonuçlarına bakılırsa, kararsızlar dağıtıldığında; ülkenin idare sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması icap ettiğini belirtenlerin payı yüzde 55,4 “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olmasını belirtenlerin payı ise yüzde 44,6 çıktı. Katılımcılar, “Türkiye’nin idare sistemi ile alakalı bir referandum yapılsa oy verme tercihiniz ne olurdu?” sorusunda, idare sisteminin “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” olması icap ettiğini düşünenlerin payı yüzde 46.6,

EKONOMİ POLİTİKASI BAŞARISIZ GÖRÜLDÜ

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” olması icap ettiğini belirtenlerin payı yüzde 37.5 iken, kararsız/sandığa gitmem diyenlerin payı ise yüzde 15.9 olarak belirtildi. Ankette “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni başarıya ulaşmış buluyor musunuz?” sorularına verilen cevaplarla “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nin başarısız görüldüğü ortaya kondu. Sistemi başarıya ulaşmış bulanların payı yüzde 43.1 iken, başarısız bulanların payı yüzde 49.8, düşünce belirtmeyenlerin payı ise yüzde 7.1. “Hükümetin iktisat politikasını başarıya ulaşmış buluyor musunuz?” sorusuna verilen cevaplar, başarıya ulaşmış bulanların oranının yüzde 31.2, başarısız bulanların oranının yüzde 64.5, düşünce belirtmeyenlerin oranının ise yüzde 4.3 bulunduğunu ortaya koydu. Sonuçlarda, hükümetin ‘Iktisat Politikası’nın başarısız bulunmuş olduğu görüldü.

Ankete katılanlara Kanal İstanbul hakkında fikirleri de soruldu. ’Kanal İstanbul’un yapılmasına yandaş olanların payı yüzde 37,0, karşı olanların payı yüzde 42,5, düşünce belirtmeyenlerin oranının ise yüzde 20,5 olduğu asker sonuçlarında görüldü. Ankete katılanlara sorulan bir öteki sual ise bugün aynı adaylarla İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri yine yapılsa ve İstanbul’da oy kullanma hakkınız olsa tercihiniz ne olur oldu. Anket sonuçlarına bakılırsa Ekrem İmamoğlu’na oy vereceğini belirtenlerin payı yüzde 51,0, Binali Yıldırım’a oy vereceğini belirtenlerin payı yüzde 34,4 çıktı. Kararsız olanların payı yüzde 7,4 iken oy kullanmayacağını belirtenlerin payı yüzde 7,2 çıktı.