Cumhurbaşkanı’ndan kredi engellemesi

0
30
İzmir deprem

İzmir’de 50 bin bireyin evlerini terk etmesine yol açan, 116 bireyin öldüğü ve bin 34 bireyin de yaralandığı depremin yaraları sarılamadı. Bu mevzuda Dünya Bankası ile kredi anlaşmasına varan İzmir Büyükşehir Belediyesi, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan engeline takıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bir öbek gazeteciyle Ankara’da bir araya geldi. İzmir’de geçen sene gerçekleştirilen depremden ilkin kentsel dönüşüm çalışmalarına başladıklarını özetleyen Soyer, Dünya Bankası ile müsait faizli kredi anlaşmasına vardıklarını söylemiş oldu. Kredi anlaşmasını hayata geçiremeden pandemi ve depremle yüz yüze kaldıklarını dile getiren Soyer, “Depremden sonrasında Dünya Bankası ile yeniden haberleşme kurduk ve iki yılda çıkacak bir krediyi dört ay içerisinde çıkarttık. 340 milyon dolar için el sıkıştık” dedi.

ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜM

Kredinin depremden etkilenen orta hasarlı binalar için kullanılması icap ettiğini sadece bunun için de mevzuat değişikliğine gereksinim duyduklarını söyleyen Soyer, şunları söyledi:

“Bundan altı ay ilkin Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’e geldi. Ben de kendisini havalimanında karşıladım ve ‘Sizinle 10 dakika görüşmek isterim’ dedim. Dönüşünde beni valiliğe çağrı etti. ‘Ağır hasarlı binalarla alakalı devlet, 200 bin TL’ye kadar yardımcı verecek. Muhteşem bir çözüm. Kira ödemekten bile düşük bedelle ev sahibi oluyorsunuz. Fakat orta hasarlılarla alakalı büyük bir sorun var. Bir sene içerisinde güçlendirme yapılacak, yoksa ben yıkarım, diyor yasa. Orta hasarlı binada da oturulamıyor, boşaltmak zorundasınız ama devletten mali yardımcı alamıyorsun. Bu bulduğumuz krediyi orta hasarlı binalar için kullanalım’ dedim. Cumhurbaşkanı da ‘Oldukça iyi, tamam ben bunu arkadaşlarla konuşacağım’ dedi. Aylar geçti, kredi orada duruyor. Tamamen mutabık kalınan bir şey. Erdoğan’a ‘Bu para Türkiye’ye girecek, 30 sene vadeli 0.92 faizli, 5 sene ödemesiz. Minimum 7, 8 bin mesken yapacağız’ dedim. Hepsini dinledi fakat altı ayda bir adım atamadılar.”Mevzuyu hemen sonra AKP’li yöneticilerle de paylaştığını anlatım eden Soyer, “İki hafta ilkin AKP il başkanı ve AKP Meclis Öbek Başkanvekili’ni çağrı ettim ve ‘Dostlar bu siyasal bir öykü değil. bunu Tunç Soyer’in başarısı olarak kullanmak istemiyorum. Tamamen siz yapmış olun, siz imza atın. Ben hiç bir biçimde bundan tekrar bahsetmeyeyim. Gidin Cumhurbaşkanına fakat bunu çıkartın’ dedim. ‘Oldukça güzel’ dediler fakat hala bir dönüş yok” diye konuştu.