Çin’den Avustralya ve G7 ülkelerine reaksiyon

0
44
Çin

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, Pekin‘de düzenlemiş olduğu basın toplantısında, Avustralya Başbakanı Scott Morrsion‘ın, Çin ile ticari anlaşmazlıklarını doruk gündemine taşıyacağına yönelik açıklamalarıyla alakalı soruya cevap verdi.

Sözcü Vang, Avustralya ve G7 ülkelerinin, dünyanın Kovid-19 salgıyla savaşım etmiş olduğu bir dönemde ülkeler içinde yeni ihtilaflar ve görüş ayrılıkları yaratmak yerine, salgınla mücadelede internasyonal işbirliğini teşvik etmek, dünya ekonomik toparlanmasına katkıda bulunmak ve gelişmekte olan ülkelerin kalkınmalarını hızlandırmak için gayret göstermeleri icap ettiğini belirtti.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, doruk öncesi icra ettiği açıklamada, G7 üyesi olmayan Avustralya’nın, Çin ile olan tecim anlaşmazlığı sebebiyle yardımcı aramak için doruk toplantısına katılacağını, Dünya Tecim Örgütü’nün (DTÖ) rolünün güçlendirilmesi ve gerekirse örgütün kurallarının tekrar düzenlenmesi için öteki ülkelerle çalışacağını anlatım etmişti.

Avustralya’nın DTÖ’den Çin’in birtakım ihraç ürünlerine getirmiş olduğu yasak sebebiyle ortaya çıkan anlaşmazlığına müdahale etmesini istemesi planlanıyor. Canberra yönetimi bu mevzuda G7 ülkelerinin desteğini arıyor.

Avustralya ile Çin arasındaki ilişkilerin bozulması

Avustralya ile Çin arasındaki ilişkiler, Canberra’nın iç politikada yabancı tesirini önlemeye yönelik çıkardığı yasa ve birtakım Çin yatırımlarına karşı almış olduğu tedbirler, Çinli telekomünikasyon firması Huawei’in 5G ağ altyapısı kurmasını yasaklaması ve ilk defa Çin’de tespit edilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının kökenlerinin araştırılmasına yönelik bağımsız tahkikat talebinde bulunmasının arkasından kötüleşmeye başlamıştı.

Pekin yönetimi Avustralya ile bütün rutin temaslarını askıya almış, devlet medyasında Avustralya’nın Amerika’nin emriyle Çin karşıtı politikaları benimsediği eleştirileri yer almıştı.

Çin tarafı Avustralya’dan sığır eti, şarap, ıstakoz, arpa ve kereste ithalatını durdurmuştu. Ülkenin en büyük ihraç kalemi demir cevheri ise Çinli çelik üreticilerince satın alınmaya devam ediliyor.